CoronaVirusFirst Pageاجتماعیدریچهکاناداویروس کرونا

کابوس های بیماران کرونایی

PTSD یا سندرم استرس پس از صدمه

کابوس ها و بازگشت خاطرات: متخصصان می گویند بیماران مبتلا شده به کووید-19، PTSD  را تجربه می کنند.

دسامبر گذشته ، هانا لوهنس 23 ساله کابوس های مکرر در مورد ابتلا به کووید-19 و انتقال آن به خانواده اش را تجربه می کرد. ماه ها از اعلام ابتلای یکی از ساکنان سوری در بریتیش کلمبیا به کووید-19 می گذشت که او می گفت زمانی که به پشت می خوابد احساس خفگی می کند و نمیتواند نفس بکشد. متوجه شدم که از نظر ذهنی خیلی بیشتر از آنچه فکر می کردم روی من تأثیر گذاشته ، هم اضطراب و هم افسردگی من افزایش یافته است. ”

پس از مراجعه به روانشناس، لوهنس مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) تشخیص داده شد. “این مسئله شخصیت من و نحوه برداشت من از خودم را تغییر داده است. من به اینکه شخصیتی نسبتا اجتماعی داشتم می بالیدم اما اکنون احساس می کنم که به دیگران اعتماد ندارم.”

اختلال استرس پس از صدمه (PTSD)

شخصی که با یک پیشامد بسیار آسیب زا مواجه شود به گونه ای که آنرا تهدید کننده زندگیش احساس کند، ممکن است مبتلا به اختلال و یا سندرم استرس پس از صدمه (PTSD) شود. بطور مثال تجاوز جنسی، خشونت روانی یا جسمانی، مرگ، شکنجه، جنگ، مهاجرت، دزدی مسلحانه یا حوادث.

افراد مبتلا به اختلال استرس پس از صدمه (PTSD) کوشش میکنند اینگونه رویداد ها را فراموش کنند ولی موفق نمیشوند. شخص مبتلا به این اختلال صدمه را در حالت بیداری بشکل خاطرات بسیار زنده و روشن و در شب به شکل کابوس ها به دفعات دوباره تجربه میکند که این ممکن است باعث احساسات بسیار ناگوار و منجر به بی خوابی، اضطراب، درد، مشکلات دقت و توجه و انزوا گردد.

PTSD در افرادی اتفاق می افتد که یک رویداد آسیب زا مانند یک فاجعه طبیعی ، یک حادثه جدی یا در این مورد ، ابتلا به ویروس در یک بیماری همه گیر را تجربه کرده اند. اگرچه داده های زیادی در مورد PTSD به عنوان نتیجه مستقیم کووید-19 به دست نیامده است ، اما برخی از کارشناسان می گویند به احتمال زیاد افراد آن را تجربه می کنند – خصوصاً برای کسانی که موارد شدیدی از بیماری را تجربه کرده اند.

روزالی اشتاینبرگ، روانپزشک مرکز علوم بهداشتی Sunnybrook در تورنتو

روزالی اشتاینبرگ، روانپزشک مرکز علوم بهداشتی Sunnybrook در تورنتو ، بیمارانی را که در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بوسیله لوله های داخل نای گذارده شده تنفس میکنند و نیاز به توان بخشی دارند، ارزیابی می کند. او می گوید در ماه گذشته بیشتر بازماندگان کووید-19 را مبتلا به PTSD تشخیص داده است. آن ها کابوس می بینند و دچار بازگشت خاطرات می شوند. آنها بیش از حد مراقب و بسیار مضطرب هستند. روند مواجهه با مرگ و میر- نیاز به لوله گذاری در ICU ، خداحافظی با خانواده، عدم آگاهی از زنده ماندن – بسیار آسیب زاست. ”

در یک مطالعه مختصر که در فوریه در JAMA Psychiatry منتشر شد ، 381 بیمار که از کووید-19 بهبود یافته و در یک بیمارستان در رم زنده مانده بودند، بررسی شدند. از این بیماران ، بیش از 30 درصد مبتلا به PTSD بودند. به همین ترتیب، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ماه اگوست گذشته یک نظرسنجی منتشر کردند و 26.3 درصد از افراد گزارش کردند که به علت کووید 19 دچار تروما و اختلال مرتبط با استرس شده اند.

اشتاینبرگ می گوید: ویروس پاسخی التهابی را در سیستم ما ایجاد می کند و التهاب می تواند به مغز برسد. وی افزود: “و این نوعی گرایش بیولوژیکی برای اضطراب، افسردگی و PTSD ایجاد می کند.” علاوه بر این، او می گوید معمول است که افراد وقتی از نظر جسمی ناخوش هستند, وارد حالت هذیان می شوند. برخی از بیمارانی که وی دیده است هذیان های دیداری یا شنیداری را در ICU تجربه کرده اند که می تواند برای آنها آسیب زا باشد.

“آنچه ما می دانیم این است که افرادی که مجبور به مراجعه به بخش ICU شده اند و یا زمانی که در ICU بودند، دچار هذیان شدند، بیشترین خطر ابتلا به PTSD را دارند.”

اشتاینبرگ می گوید همه جامعه پزشکی در ابتدای شیوع بیماری سعی در درک ویروس و چگونگی جلوگیری از شیوع آن داشتند. یک سال بعد ، آنها شروع به بررسی عمیق تر تأثیرات روانشناختی کووید-19 بر روی مردم کردند. در دپارتمان وی، روانپزشکان به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه خود از بیماران سوال می کنند که آیا به ویروس مبتلا شده اند. “زیرا این موضوع برای ما روشن خواهد شد که اکنون در معرض خطر ابتلا به نوعی اختلال روانشناختی یا شناختی هستند و ما باید ارزیابی کووید-19 را به عنوان بخشی از ارزیابی بالینی خود شروع کنیم.”

روت لانیوس، مدیر واحد تحقیقاتی PTSD در دانشگاه وسترن انتاریو

همکار اشتاینبرگ همچنین یک کلینیک PTSD برای بهبود یافتگان کووید-19 تاسیس کرده است و افزود که مراجعه های جدید شروع شده است. روت لانیوس، مدیر واحد تحقیقاتی PTSD در دانشگاه وسترن انتاریو، می گوید كه كاركنان مراقبت های بهداشتی در خط مقدم نیز در حال حاضر مستعد ابتلا به PTSD هستند ، زیرا آنها با فرسودگی شغلی و اضطراب روبرو هستند.

او می گوید: بعد از صحبت با برخی از کارکنان مراقبت های بهداشتی در اوج موج دوم، احساس خستگی ، فرسودگی و ناامیدی آنها را حس کردم. این مسئله کاملا ملموس بود.” مطالعه ای که اوایل این ماه توسط مجله روان درمانی اروپا منتشر شد نشان داد که 22 درصد از کارکنان مراقبت های بهداشتی و مددکاران اجتماعی از معیارهای ابتلا به PTSD برخوردار هستند.

لانیوس می گوید ما می توانیم انتظار داشته باشیم كه تأثیرات روانشناختی کووید 19 حین بازگشت به شرایط عادی و حتی بعد از آن ، ظاهر شود. او می گوید: “ترشح آدرنالین به آن ها امکان ادامه کار را می دهد ، اما زمانی که همه چیز تمام شود… فکر می کنم مردم درک می کنند که چه اتفاقی افتاده است. ”

“همه افراد در معرض تجربه این علائم خواهند بود.”

مانت باتیا، روانشناس مستقر در تورنتو می گوید افرادی که سابقه PTSD داشته اند نیز ممکن است در طی همه گیری این بیماری مجددا دچار PTSD شوند. وی می افزاید: “آسیب های جدیدتر در واقع می توانند زخم های قدیمی را مجددا تحریک کنند. من در حال یافتن بسیاری از بیمارانی هستم که قبل از کووید-19 با PTSD دست و پنجه نرم می کردند و اکنون علائم آنها شدت یافته است در حالی که ممکن است آنها در واقع به خود ویروس دچار نشوند.”

سلین ویلیامز-تریسی ، مددکار اجتماعی و روان درمانگر می گوید ، علاوه بر این ، افرادی که از شرایطی که همزمان با بیماری همه گیر اتفاق افتاده است – مانند آسیب نژادی – رنج می برند، با اضطراب های لایه ای روبرو هستند. او می گوید: “کسی از جامعه BIPOC می تواند قدم بزند، با نگرانی و ترس از کووید-19 مقابله کند، اما همچنین ممکن است با نژادپرستی نیز روبرو شود. گاهی اوقات تجربه علائم PTSD به سطوح دیگری می رسد.”

باتیا می گوید با تکمیل واکسیناسیون ، مردم به طور کلی ممکن است با اضطراب بیشتری روبرو شوند زیرا ما باید “شرایط عادی جدیدی را که برای خود ساخته ایم فراموش کنیم.” وی می افزاید: “احساس راحتی در کنار گروه های مختلف در عین نداشتن ماسک، زمان بر است. ما باید نسبت به یکدیگر دلسوز باشیم … این یک جنگ مداوم ، یک مذاکره مداوم ، یک چالش دائمی است که همه ما با آن روبرو هستیم و هر روز ما را به روش های مختلف تحریک می کند.”

اشتاینبرگ اضافه می کند که کمک به افراد در تشخیص اینکه آنچه به عنوان PTSD پشت سر می گذارند به آنها کمک می کند تا تجربه خود را عادی کنند، به روند درمان کمک می کند.

“مهمترین مداخله ارائه آموزش روانشناختی و تشریح این موضوع است که آنچه که تجربه کرده اند ناراحت کننده است ، اما چیز عجیبی نیست و ما می توانیم آن را توضیح دهیم.”

آمار مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در کانادا، امریکا و ایران

 

  • منتشر شده در نشریه گلوبال نیوز, به قلم پایا آرانتا (
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا