CoronaVirusFirst Pageاجتماعیاخبارکاناداویروس کرونا

کرونا Cirque du Soleil را ورشکست کرد

شرکت سیرک جهانی Cirque du Soleil پرونده های مربوط به ورشکستگی را ارائه کرده و 3500 شغل را کاهش می دهد. در حال حاضر بزرگترین سیرک معاصر در جهان فعلا چادرهای خود را جمع می کند. “ما هیچ راهی نداریم به جز اینکه مدت کوتاهی کار خود را متوقف کنیم.” سیرک دو سولیل ، یکی از مشهورترین سیرک های بین المللی کبک ، روز دوشنبه به دنبال نداشتن درآمد در چند ماه اخیر به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 برای دریافت حمایت پرونده ورشکستگی ارائه داد. در اطلاعیه دوشنبه ، شرکت مستقر در مونترال ورشکستگی خود را به دلیل “اختلال بیش از حد و تعطیلی اجباری در نتیجه بیماری همه گیر COVID-19” اعلام کرد و با کمک دولت کانادا و بنگاه های خصوصی قصد پرداخت بدهی خود را دارد.

تشکیل پرونده سه ماه پس از تعلیق موقت تولید تعدادی از نمایش از جمله شش نمایش در لاس وگاس صورت می گیرد. همچنین حدود 10 نمایش در تور جهانی از جمله O””، “Michael Jackson One” و “The Beatles LOVE” دارد. براساس گزارش های متعدد، این سیرک در حدود 1 میلیارد دلار بدهی دارد. این امر به طور فزاینده ای غیرقابل کنترل شده است، زیرا تولیدات آن به حالت تعلیق در آمده اند. سیرک برای جبران خسارت مالی، تقریباً 3500 کارمند را اخراج کرده است.

سیرک از طریق بزرگترین پشتیبانان خود، از جمله شرکت های خصوصی چند ملیتی از ایالات متحده، چین و کانادا با مبلغ 420 میلیون دلار، وارد یک مزایده شد. این پیشنهاد به عنوان نقطه شروع در حراجی برای جذب سایر داوطلبان است. گروهی از سرمایه گذاران حاضر، با پشتوانه ای از سوی بخش سرمایه گذاری دولت کبک، Investissement Québec ، در حال حاضر پیشنهاد تصاحب این شرکت، تزریق 300 میلیون دلار آمریکا و ارائه پشتیبانی مالی برای 3500 کارگر اخراج شده را ارائه داده اند. مشارکت Investissement Québec به شکل 200 میلیون دلار آمریکا برای جبران بدهی، سرمایه گذاران را ملزم به نگه داشتن دفتر مرکزی شرکت در مونترال می کند.

در بیانیه ای که از طرف کمپانی منتشر شد، سیرک دو سوله گفت که دادگاه عالی کبک از فردا درخواست ما برای حمایت از ورشکستگی را خواهد شنید. در صورت اعطای پشتیبانی، این شرکت اعلام کرد که در ایالات متحده نیز به دنبال حمایت از ورشکستگی خواهد بود. دنیل لامار، مدیر عامل، در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر شد، گفت: “در 36 سال گذشته، سیرک دو سولیل یک سازمان بسیار موفق و سودآور بوده است.”

“با این وجود به خاطر نداشتن درآمد از زمان بسته شدن اجباری همه نمایش های ما به دلیل COVID-19، مدیریت برای حفاظت از آینده شرکت باید قاطعانه عمل کند.”


بدهکاری سنگین پیش از همه گیری

حتی قبل از همه گیری، Cirque du Soleil به دنبال مجموعه ای از خریدهای عمده با هدف تنوع بخشیدن به فعالیت های تجاری خود و حضور پرشور در سراسر جهان به شدت دچار بدهی بود. تخمین زده می شود که این شرکت حدود 900 میلیون دلار آمریکا بدهکار باشد، به این معنی که آنها کنترل مؤثر شرکت را بر عهده داشته اند. دولت فعلی کبک، به ریاست یک حزب راستگرای مرکزی ملی، با تعهد به کار بیشتر برای جلوگیری از تصرف برندهای بزرگ استان توسط خارجی ها، به قدرت رسید.

در ماه می، از آنجا که وضعیت مالی سیرک به طور فزاینده ای متزلزل به نظر می رسید، وزیر اقتصاد پیر فیتزگیبون از احتمال درخواست تسویه حساب طلبکاران ابراز نگرانی کرد. وی گفت: بخش سرمایه گذاری کبک برنامه کمک های مالی را توسط سه سهامدار اصلی شرکت سیرک پشتیبانی می کند: TPG سرمایه مستقر در تگزاس، شرکت چینی Fosun و مدیر صندوق بازنشستگی کبک Caisse de depot. وی گفت، همزمان علاوه بر تعهد به نگه داشتن دفتر مرکزی در مونترال، این سرمایه گذاران تعدادی از الزامات سیاسی را نیز برآورده می کنند.

براساس شرایط این قرارداد، سرمایه گذاران نیز متعهد به حفظ مواضع اصلی رهبری شرکت در کبک و استخدام مجدد کارگران مستقر در کبک هستند. موارد اصلی تعهدات مالی عبارتند از:

  1. ·        15 میلیون دلار کمک مالی برای کارگران اخراجی
  2. ·        5 میلیون دلار برای تسویه قراردادهای معوقه (به ویژه پیمانکاران مستقر در کبک)
  3. ·        بازپرداخت برنامه های لغو شده به دلیل همه گیری

پیشنهاد سرمایه گذاران موجود که به عنوان توافق نامه مزایده شناخته می شود، به این معنی است که حداقل قیمت و شرایط فروش را برای شرکت تعیین می کند. سایر علاقمندان 45 روز فرصت دارند تا پیشنهادات رقابتی خود را ارائه دهند، فرایندی که توسط دادگاه نظارت خواهد شد.

لامار به رادیو کانادا گفت پنج گروه دیگر برای خرید شرکت تمایل نشان داده اند. فیتزگیبون گفت، آنها نیز در صورت توافق با شرایط از بودجه سرمایه گذاری Investissement Québec بهره مند می شوند. احتمالاً لیست سایر سرمایه گذاران بالقوه شامل بنیانگذار این شرکت و مدیرعامل پیشین ، گای لالیبرته است که سهام کنترلی خود را در سال 2015 به مبلغی که 1.5 میلیارد دلار گزارش شده در ایالات متحده به فروش رسانده است. لالیبرته علناً علاقه خود برای داشتن سهم مالکیت جدید اعلام کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا