اخباردر شهرشهرنامهصفحه اولکانادا

بورسیه جدید برای دانشجویان ایرانی

دانشگاه تورنتو و احترام به قربانیان سقوط هواپیما

دانشگاه تورنتو برای ادای احترام به قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی، صندوق بورسیه دانشجویان ایرانی را راه‌اندازی کرد.

دانشگاه تورنتو برای ادای احترام به قربانیان سانحه سقوط غم انگیز پرواز هواپیمایی بین المللی اوکراین PS752 در تهران، یک صندوق بورسیه جدید، با عنوان صندوق بورسیه دانشجویان، یادبود دانشجویان ایرانی را راه اندازی کرده است. همه ۱۷۶ مسافر و خدمه، از جمله ۵۷ كانادایی، كشته شدند. هشت نفر از دانشگاه تورنتو، از جمله شش دانشجو، از جمله کسانی بودند که نام آنها در لیست مسافران هواپیما بود. از بین رفتن این افراد و عزم راسخ برای یادآوری آن ها، موجب ایجاد این صندوق شد که بورسیه هایی را برای دانشجویان ایرانی نیازمند و همچنین هر دانشجویی که در زمینه های مرتبط با ایران تحصیلات خود را در دانشگاه تورنتو دنبال می کند، فراهم می کند.

مریك گرتلر, رئیس دانشگاه تورنتو

همه کمک های مالی به این صندوق توسط دانشگاه تنظیم خواهد شد: ۲۵۰۰۰۰ دلار اول با نرخ مؤثر۱:۳ جبران می شود، بودجه های فراتر از آن به نسبت ۱: ۱  همسان می شود. رئیس دانشگاه تورنتو مریك گرتلر می گوید: “دانشگاه تورنتو همچنان سوگوار غم از دست دادن بسیاری از اعضای این دانشگاه است و با خانواده ها، دوستان، همكلاسی ها و اساتید آنها ابراز همدردی می كند. با ایجاد این بورس تحصیلی امیدواریم با کمک به دانشجویان ایرانی در ادامه تحصیل در دانشگاه تورنتو و با حمایت از دانشجویانی که علاقه مند به کاوش در مطالعات ایرانی هستند، یاد و خاطره کسانی که از دست داده ایم را زنده نگه داریم.”

این صندوق بورس تحصیلی ایده دیوید پالمر، معاون دانشگاه تورنتو، رحیم رضایی از فارغ التحصیلان و دستیار مدیر بخش ابداعات تیم های دانشجویان بین المللی مهندسی مجازی در انستیتوی مطالعات در آموزش و پرورش مهندسی بین رشته ای در دانشکده علوم کاربردی و مهندسی و مهرداد حریری، مدیرعامل و رئیس مرکز سیاست های علمی کانادا است.

دیوید پالمر، معاون دانشگاه تورنتو

پالمر می گوید دانشگاه برای تشخیص میزان عظیم این خسارت، گامی غیرعادی در جهت تطبیق کمک های مالی برداشته است. او افزود: “ما می خواستیم میراثی از امید، پشتیبانی و شفقت را از اندوهی که در هفته گذشته همه ما را در برگرفت، ایجاد کنیم. ما می خواستیم اطمینان حاصل کنیم که نام کسانی که از دست دادیم فراموش نخواهد شد. این دانشجویان و دانشگاهیان از درخشان ترین نسل خود بودند. ما امیدواریم که این بورسیه تحصیلی باعث شود که یاد آنها الهام بخش نسل های آینده باشد.”

پرداخت بورسیه توسط دفتر خدمات ثبت نام دانشگاه تورنتو اداره می شود و بورس تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد در دسترس خواهد بود. نحوه و مهلت درخواست ها هنوز مشخص نشده است. رضایی می گوید که ایده صندوق بورس تحصیلی زمانی به ذهن او رسید که روز بعد از سقوط هواپیما می خواست با غم و اندوه خود کنار بیاید. “من از غم و اندوه و همچنین تمایل به یافتن راهی هر چند اندک، برای خلق چیزی مثبت از این فاجعه وحشتناک استفاده کردم. من احساس کردم که جامعه بزرگتر، به ویژه ایرانیان و کانادایی – ایرانی ها، می توانند از راهی استفاده کنند تا اندوه ما را به یک مرکز امید تبدیل کنند. ”

رحیم رضایی از فارغ التحصیلان و دستیار مدیر بخش ابداعات تیم های دانشجویان بین المللی مهندسی مجازی در انستیتوی مطالعات در آموزش و پرورش مهندسی بین رشته ای در دانشکده علوم کاربردی

رضایی  اضافه میکند که: “با توجه به شرایط اقتصادی ایران، این صندوق بورسیه تحصیلی واقعاً تأثیرگذار خواهد بود، زیرا از برخی دانشجویان با استعدادی پشتیبانی می کند که در غیر این صورت ممکن نبود فرصتی برای آمدن به کانادا و تحصیل در دانشگاه تورنتو داشته باشند. علاوه بر این، این صندوق با حمایت از دانشجویانی که مطالعات ایران را دنبال می کنند، می تواند درک و پیوند فرهنگی را تقویت کند. ”

حریری می گوید که چندین دانشگاه کانادایی ابراز علاقه کرده اند تا بورس تحصیلی را تأسیس کنند، اما دانشگاه تورنتو اولین دانشگاهی بود که این کار را انجام داد. حریری می گوید”من سریعا از گرترل ریاست دانشگاه پاسخ دریافت کردم. او به من کمک کرد و من را به افرادی که بلافاصله این صندوق را راه اندازی کرده اند، معرفی کرد. این موضوع خیلی سریع انجام شد و من از این بابت بسیار متشکرم. دانشجویان و دانشگاهیانی که جان خود را از دست داده اند، تمام تلاش خود را کردند تا از طریق تحقیق و مطالعات خود چیزی مثبت ایجاد کنند – این صندوق بورس تحصیلی به آن ها ادای احترام می کند و دانشجویان آینده ایران را در دستیابی به همین هدف پشتیبانی می کند.”

مهرداد حریری، مدیرعامل و رئیس مرکز سیاست های علمی کانادا

حریری اضافه میکند “ضروری است که سقوط غم انگیز هواپیما باعث دلسردی دانشجویان ایرانی از آمدن به کانادا نشود. بلکه، برعکس. ما دانشجویان ایران را به همکاری با موسسات دانشگاهی کانادا و مشارکت در کانادا تشویق می کنیم و این بورس تحصیلی آن را پشتیبانی و حمایت می کند.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا