اجتماعیاز گوشه و کنارجامعهصفحه اول

الهام بخش فیلم «ترمینال» اسپیلبرگ درگذشت

مرد ایرانی که 18 سال در فرودگاه پاریس زندگی می کرد، درگذشت!

به گزارش مجله تیتر, پناهجوی ایرانی که الهام بخش فیلم «ترمینال» اسپیلبرگ بود در فرودگاه پاریس درگذشت. مهران کریمی ناصری که در بلاتکلیفی دیپلماتیک گرفتار شده بود، در سال 1988 منطقه کوچکی از فرودگاه روسی شارل دوگل را خانه خود کرد. تجربه او الهام بخش فیلم ترمینال در سال 2004 با بازی تام هنکس بود. یکی از مقامات فرودگاه به خبرگزاری فرانسه گفت در نهایت حق زندگی در فرانسه به آقای ناصری داده شد، اما او چند هفته پیش به فرودگاه بازگشت و در آنجا به مرگ طبیعی درگذشت.

آقای ناصری که در سال 1945 در استان خوزستان ایران به دنیا آمد، ابتدا در جستجوی مادرش به اروپا رفت. ناصری، یک پناهنده ایرانی، در سال 1988 از طریق بلژیک و فرانسه عازم انگلیس بود که مدارک خود را گم کرد و نتوانست سوار هواپیما شود و فرودگاه را ترک کند و تا سال 2006 در بلاتکلیفی گیر کرده بود. سخنگو گفت که او از اواسط سپتامبر پس از اقامت در خانه سالمندان به عنوان یک فرد بی‌خانمان در منطقه عمومی فرودگاه زندگی می‌کند. او چند سالی را در بلژیک زندگی کرد و به دلیل نداشتن مدارک مهاجرتی صحیح از کشورهایی از جمله بریتانیا، هلند و آلمان اخراج شد. او سپس به فرانسه رفت و در آنجا ترمینال 2F فرودگاه را خانه خود کرد.

او که روی یکی از نیمکت‌های فرودگاه می نشست با چرخ دستی‌هایی احاطه شده بود که دارایی‌های جمع‌آوری کرده بود و روزهایش را با نوشتن درباره زندگی‌اش در یک دفترچه و خواندن کتاب و روزنامه می‌گذراند. داستان او توجه رسانه های بین المللی را به خود جلب کرد و چشم استیون اسپیلبرگ را به خود جلب کرد که فیلم ترمینال را بر اساس زندگی او با بازی تام هنکس و کاترین زتا جونز کارگردانی کرد.

پس از انتشار فیلم، روزنامه نگاران برای صحبت با مردی که الهام بخش یک فیلم هالیوودی بود، جمع شدند. Le Parisien گزارش می دهد که در مقطعی، آقای ناصری که خود را “سر آلفرد” می نامید، روزانه تا شش مصاحبه می کرد.
سخنگو اضافه کرد که ناصری یک شخصیت نمادین در فرودگاه بود و «کل جامعه فرودگاهی به او وابسته بودند و کارکنان ما در طول سالیان متمادی تا آنجا که ممکن بود از او مراقبت کردند، حتی اگر ترجیح می‌دادیم او یک پناهگاه واقعی پیدا کند.»

نمایی از تام هنکس در فیلم ترمینال ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ

با وجود اعطای پناهندگی و حق ماندن در فرانسه در سال 1999، او تا سال 2006 در فرودگاه ماند و تا سال 2006 برای درمان بیماری به بیمارستان منتقل شد. روزنامه فرانسوی لیبراسیون گزارش می دهد که او سپس با استفاده از پولی که برای فیلم دریافت کرده بود در یک خوابگاه زندگی کرد. یک مقام فرودگاه گفت که آقای ناصری چند هفته پیش به فرودگاه بازگشت و تا زمان مرگ در آنجا زندگی کرد. این مقام افزود: او با چند هزار یورو در اختیارش کشف شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا