اخبارجامعهدر شهرصفحه اولکانادا

مل لستمن، شهردار سابق تورنتو در 88 سالگی درگذشت

لستمن از سال 1972 تا 1997 شهردار نورث یورک و از سال 1997 تا 2003 شهردار تورنتو بود

مینا رحیمی – تورنتو: مل لستمن، غول کوچک سیاست تورنتو که شهرداری تورنتو را در دوران جوانی رهبری کرد،در یازدهم دسامبر ۲۰۲۱ و در سن 88 سالگی درگذشت. لستمن 31 سال شهردار بود، ابتدا در نورث یورک و در 6 سال آخر در تورنتو قبل از اینکه در سال 2003 به کار سیاسی رنگارنگ خود پایان داد. شومن کوچک با شخصیت بزرگ کمک کرد تا نورث یورک به یک شهر پررونق اداری تبدیل شود که به محافظه کاری مالی و فروشندگی بی امان شهرت داشت و به عنوان مالک میلیونر زنجیره مبلمان Bad Boy شناخته شد.

سلطنت دیوانه‌وار او به‌عنوان قاضی ارشد ازدواج اجباری حومه‌های سابق و شهر قدیمی تورنتو شاهد پیروزی‌ها، گاف‌ها و رسوایی‌های شخصی بود که نتوانست درخشش او را کمرنگ کند. در سال 2013، زمانی که لستمن 80 ساله شد، رویسون جیمز نوشت: “سال‌ها، مل دیوانه‌کننده‌ترین بازی شهر بود – یک سیرک رسانه‌ای.”

مل لستمن، شهردار سابق تورنتو و نورث یورک در برابر ساختمان شهرداری تورنتو

او با نخست وزیران با صراحت صحبت می کرد. او برگزیده‌ترین و خام‌ترین نام‌ها را برای همکاران شورایی‌اش استفاده می کرد و زمانی که کارش را پایان داد احساس ناراحتی می کرد، خیلی ها فراموش کرده بودند که او شهردار رکورددار نورث یورک است که مرکز شهر را از روی هیاهو و قدرت اراده ساخته است. جان توری، شهردار تورنتو روز شنبه در بیانیه‌ای گفت: “از طرف تمام ساکنان تورنتو، می‌خواهم در این زمان به خانواده مل لستمن و دوستانش تسلیت بگویم”. همانطور که اولین شهردار شهر یکپارچه، توری نوشت، لستمن “بسیار متعهد به شهر بود و در تمام مدت مسئولیت خود تلاش کرد تا مطمئن شود که تورنتو به عنوان یک شهر متحد به جلو حرکت می کند و به قرن بیست و یکم می رسد.

توری خاطرنشان کرد که او رئیس کمپین شهرداری تورنتو لستمن بوده و بخشی از گروه مشاوران غیررسمی «کابینه آشپزخانه» لستمن بوده است. او لستمن را “مردی مهربان و خوش قلب با شخصیتی بزرگ که همیشه می خواست کار درست را برای مردم انجام دهد” نامید و با نام گذاری میدانی به نام او در نورت یورک محبوبش مفتخر شد.

توری نوشت: “در حالی که ما درگذشت او را سوگواری می‌کنیم، می‌خواهم دوباره از مل لستمن به خاطر خدماتش به نورث یورک و کل شهر تورنتو تشکر کنم. پرچم‌ها در شهرداری و سایر ساختمان‌های مدنی به حالت نیمه افراشته در می‌آید و یک کتاب تسلیت برای امضای ساکنان در دسترس خواهد بود.”

مل لستمن، شهردار نورث یورک، چک مترو به مبلغ 500 هزار دلار را به جو چیاپتا، رئیس ایتالیایی شرکت نیکوکاری کانادایی میدهد، در حالی که جسیکا کارمن تیبودو 3 ساله دستش را به موهای شهردار می زند. سال ۱۹۸۲

راد فیلیپس، که اکنون یک MPP محافظه کار مترقی و وزیر مراقبت های طولانی مدت انتاریو است، رئیس ستاد لستمن در شهرداری تورنتو بود. مل لستمن شهردار نمادین نسل خود بود. فیلیپس در مصاحبه ای با استار در سال 2016، زمانی که یک مدیر تجاری بود، گفت: “او از بسیاری جهات بنیانگذار نورث یورک و بنیانگذار شهر جدید تورنتو بود. مل لستمن مرد پیچیده ای بود، اما زمانی که برای شهرش می جنگید خوشحال بود. او هرگز از دعوا دوری نمی کرد، گهگاه به دنبال آن می گشت. او شهر خود را همیشه در قلب خود داشت.”

فیلیپس به خاطر می آورد که با لستمن از نورث یورک به مترو هال می رفت، جایی که شورای ادغام شده در ابتدا تشکیل جلسه داد و شهردار جدید به او گفت که از تمامی امکانات شهری در نورث یورک بازدید کرده است و می خواهد همین کار را برای تورنتو نیز انجام دهد. او گفت: “پس باید بفهمید که در شهر جدید تورنتو چه تعداد امکانات وجود دارد. من به کلاسور بزرگ جلسه نگاه کردم و گفتم بیش از 6000 مورد وجود دارد. او به من نگاه می کند و می گوید: “این کار بزرگی است.”

به لستمن در مورد توقف متوالی مالیات ها خبر داده شد و اگرچه محافظه کار بود، اما توانست با اعضای شورا از طیف های مختلف سیاسی از جمله جک لیتون و اولیویا چاو که از آنها برای رسیدگی به موضوع بی خانمانی شهر استفاده می کرد، کار کند. ملوین داگلاس لستمن در 9 مارس 1933 به دنیا آمد و در منطقه بازار کنزینگتون بزرگ شد. او دبیرستان را رها کرد تا در یک فروشگاه لوازم خانگی کار کند و در سال 1955 فروشگاه خود را در خیابان وستون افتتاح کرد. او که یک فروشنده متولد شده بود، به زودی یک فروشگاه زنجیره ای از 40 فروشگاه در سراسر انتاریو داشت.این تاجر میلیونر که در سال 1953 با مرلین بورنشتاین ازدواج کرد، به عضویت هیئت کنترل نورث یورک و سپس در سال 1972 به عنوان شهردار نورث یورک انتخاب شد. به عنوان شهردار نورث یورک از متروی شپرد در حال ساخت و مرکز نورث یورک به عنوان “دومین مرکز شهر” دفاع کرد.

مل لستمن، شهردار سابق تورنتو و نورث یورک بهمراه داگ فورد نخست وزیر استان انتاریو .

او که به خاطر سبک پر زرق و برق، خلق و خوی تند و دیدگاه های صریح خود شناخته می شود، به بهترین رقیب اصلی باربارا هال تبدیل شد تا اولین شهردار این کلان شهر در سال 1997 باشد. این کلان شهر توسط دولت استانی مایک هریس به بخش های سابق تورنتو کشیده شد و شهرداران محلی از جمله لستمن با آن مخالفت کردند. اما مدافع نورث یورک خود را به رینگ انداخت تا کلان شهر را اداره کند – اما نه بدون بحث. او در اواخر مبارزات انتخاباتی ادعا کرد که در همان روزی که جسد زنی که در یک دستشویی پمپ بنزین نورث یورک پیدا شده بود، در نورث یورک شاهد هیچ بی خانمانی نبوده است.

در اینباره جک لیتون یادآور شده بود که در جواب شهردار، کارمند مترو گفت: “فکر می‌کنم باید شیشه‌های لیموزین او خیلی تیره باشد.”

در حالی که آرا در آن روز نوامبر هنوز در حال شمارش بود، لستمن گفت: “کار سختی خواهد بود، اما من مطمئن هستم که انجام خواهد شد.” لستمن که روی صندلی شهردار نشسته بود، همچنان به سرفصل های بسیاری از جنجال ها تبدیل شد. لستمن، مانند سرگرد سابق راب فورد، زمانی به دلیل مقاومت در برابر حضور در راهپیمایی دگرباشان مورد انتقاد قرار گرفت، اما در سال 1998 نقاط مشترکی پیدا کرد.

“من نمی دانستم با من چگونه رفتار می شود. اما همه بسیار پذیرا بودند، همه اوقات خوشی را سپری می‌کردند و اینجا افرادی بودند که به آنچه شما هستید افتخار می‌کردند. به یک بچه گفتم: کی بهتر از تو؟ شما باید این احساس را نسبت به خودتان داشته باشید. این کانادای واقعی است. “این باعث افتخار است.”

مل لستمن، شهردار سابق تورنتو و نورث یورک به همراه پسرش مدیر شرکت Bad Boy

او فورد را ترغیب کرد که شرکت کند و گفت که پسرش دیل به او یادآوری کرده است: “تو شهردار همه مردم هستی.” او به دلیل دعوت از ارتش در طوفان برفی بزرگ در سال 1999 که شهر را در بیش از 50 سانتی متر از برف مدفون کرد، مورد تمسخر قرار گرفت. اما او از نظر شخصیتی مورد آزار مخالفان قرار نمی گرفت. او در سال 2009 گفت: آیا دوباره آن را انجام می دهم؟ حق با شماست!

نماینده شورا، مایک کول، که در دو دوره معاونت شهردار لستمن را بر عهده داشت، گفت: “لستمن نمی‌توانست احساسات خود را پنهان کند.” کول به یاد می آورد: “مل نگران افرادی بود که با دفتر شهردار تماس می گرفتند و در خیابان های مرکز شهر مانند خیابان منینگ بودند… که آمبولانس ها و ماشین های آتش نشانی به دلیل برف نمی توانستند از خیابان ها رد شوند. این همان چیزی بود که او را متقاعد کرد که ارتش را فراخواند.” او با چشمانی اشک بار گفت که خاطره لستمن در او ماندگار شده است.

لستمن در تابستان 2001 وقتی در مورد سفر آتی به کنیا برای حمایت از مناقصه المپیک 2008 این شهر اظهار نظر کرد، مورد انتقاد شدید قرار گرفت. “لعنتی من برای چه می خواهم به مکانی مانند مومباسا بروم؟ … من فقط خودم را در یک دیگ آب جوش می بینم که این همه بومی دور من می رقصند.”

قبل از زمان شهردار پوپولیست فورد، شنیده نشده بود که لستمن تماس هایی در مورد جمع نشدن زباله در اسکاربرو بپذیرد و با مقامات شهر مجادله کند. کول گفت: «آنچه مل داشت و در آن زمان حیاتی بود، اشتیاق و توانایی برقراری ارتباط با مردم بود و فردی شهر را اداره می کرد که مردم بتوانند به او نزدیک شوند.

مراسم خاکسپاری مل لستمن، شهردار سابق تورنتو و نورث یورک
او گفت که هرگز آن مغناطیس را فراموش نخواهد کرد.

“من هرگز یک شخص سیاسی یا کسی را ندیده ام که در هر کجا که با او بودید، مردم از همه اقشار به آن طرف خیابان بیایند تا با او صحبت کنند. همه آنها احساس می کردند که می توانند به او نزدیک شوند.” کول گفت موفقیت او در شهرداری تا حدی توانایی او در تفویض اختیار به دیگران بود و به فیلیپس اشاره کرد که وظیفه داشت برای بسیاری از مسائل حل نشده کلان شهر جدید راه حل هایی ارائه دهد. کول در مورد لستمن گفت: “این یک کار بسیار بزرگ بود و او هرگز برای آن مورد قدردانی قرار نگرفت.”

در سال 2011، نزدیک به هشتادمین سالگرد تولدش، لستمن به رویسون جیمز، ستون نویس قدیمی تالار شهر و گزارشگر سابق نورث یورک، گفت که خوشحال است که از کانون توجه خارج شده است. “می‌توانستم زودتر بیرون بیایم. احتمالا بهتر بود از بسیاری از مشکلاتی که نمی خواستم در مورد آنها صحبت کنم جلوگیری می کردم. آنها بهتر است فراموش شوند. من از زندگی و همراهی با شش نوه‌ام لذت می‌برم.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا