TIFF 2021اخبار هنردر شهرسینماصفحه اول

در TIFF21 چه فیلمی ببینیم

بخش اول - فیلم های پیشنهادی جشنواره فیلم تورنتو

پویان طباطبایی
روزنامه نگار – تورنتو
Pooyan Tabatabaei

پویان طباطبایی – تورنتو
ویژه جشنواره فیلم تورنتو – بخش نخست

پاییز – و فصل جوایز – در راه است و با توجه به اینکه فستیوال بین المللی فیلم تورنتو  همیشه سکوی پرتاب فیلم ها برای دریافت اکثر بوده، ارتش مدعیان احتمالی برای حضور در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو به کانادا آمده اند، و این تنور جشواره را گرم تر کرده و رقابت برای کسب اسکار را مشکل تر.

جشنواره بین المللی فیلم تورنتو 2021 از 9 تا 18 سپتامبر برگزار می شود. در بین شرکت کنندگان چهل و ششمین دوره TIFF داستانهایی از غول های فیلمسازی(دنیس ویلنوو ، جین کامپیون)، مستندهای جسورانه از کاگردانان تازه کار (ربکا هانت ، جولیا دوکورنو) و بهترین کارهای حرفه ای ستارگانی مانند جسیکا چستین ، بندیکت کامبربچ و کریستن استوارت وجود دارد. اینجا در مجله تیتر، بهترین فیلم ها و شانس های دریافت جایزه اسکار را که در جشواره فیلم تورنتو حضوردارند به نوبت و در روزهای آینده بررسی می کنیم، پیش از اینکه بسیاری از آنها با قدرت کامل جایزه دریافت کنند.

 

 

The Eyes of Tammy Faye – Courtesy of TIFF

۱. چشم های تامی فی
The Eyes of Tammy Faye

با توجه به تریلر، به نظر می رسد جسیکا چستین و اندرو گارفیلد در این درام ، که بر اساس داستان واقعی تامی فای و جیم باکر است و از محبوبیت زیادی برخوردار اس ، ظاهر می شوند. چستین ، نقش تامی فای را بازی می کند- که بخاطر آوازهای عجیب و غریب و مهربانی واقعی و قلب رئوفش محبوب شده است. فیلم صعود و رسوایی امپراتوری باکر را نمایش می دهد که پس از آن تامی فای از او جدا شده و از سایه شوهر اولش رها می شود.

کارگردان مایکل شوالتر (بیمار بزرگ) در این فیلم صداقت و دلسوزی را برای پرتره انسان دوستانه تامی فای به ارمغان می آورد. از آغاز متواضعانه او به عنوان تنها فرزند مخفی اولین ازدواج ناموفق مادرش گرفته تا خواستگاری پرشور او در کالج با جیم. آنها با هم پیام انسان دوستی انجیل رفاه را اصلاح کردند که در اوج موفقیت، پیروان زیادی را به شبکه ماهواره ای خود  جذب می کرد. البته قبل از اینکه جیم به دلیل کلاهبرداری از بینندگان و کمک رسانان مالی در سال 1989 محکوم شود.

این فیلم بر اساس مستندی در سال 2000 با همین نام، چشم های تامی فای ساخته شده است که نگاهی اکتشافی دارد به ایمان شخصی تامی فی، که اغلب او را با باشگاه پسران انجیلی و ادغام اولیه دین با سیاست در حزب محافظه کار در دهه 1980 در تضاد قرار می دهد.

 

 

One Second

۲. یک لحظه
One Second

کارگردان ژانگ ییمو با نامه عاشقانه خود به سینما باز می گردد که در آن مردی از اردوگاه کار فرار می کند تا برای لحظه ای  دختر زیبایش را ببیند.

ژانگ ییمو از چین غول سینمای بین المللی است. فیلمهای متعدد او از جمله بالا بردن فانوس قرمز و خانه خنجرهای پرنده و سایه جایگاه او را در تاریخ تثبیت کرده است. با ی فیلم یک لحظه، او یک یادآوری قوی از اهمیت فیلم می کند. یک درام تأثیرگذار که در میان چشم اندازهای بیابانی چشمگیر نقش می بندد و با جلوه های طنز مشخصه در ژانگ، افسانه ساخته میشود تا نشان دهد که چگونه سینما می تواند برای ما الهام بخش باشد.

در اواخر انقلاب فرهنگی، هنگامی که فیلمها یکی از معدود تجربیات فرهنگی در دسترس توده مردم چین بود، قهرمان بی نام فیلم (ژانگ یی) برای شرکت در یک نبرد به اردوگاه کار دورافتاده اعزام می شود. او فرار می کند، اما هدف او به جای بازگشت به جنایت، نمایش فیلم روزنامه ای (تبلیغاتی) است که در آن دخترش به طور مختصر روی پرده نمایش و به عنوان به عنوان دانشجوی نمونه و کارگر جاودانه شده است. در این سفر به سوی ملاقات زودگذر و سینمایی با دختر عزیزش، همراهان غیرمنتظره او شامل یک دختر بی سرپرست یتیم به نام لیو (لیو هاوکون) – که به دنبال جستجوی مخفی خود برای یافتن سلولوئید است – و فن (فن وی) ، مشهور به آقای فیلم، هستند که به عنوان بهترین پروژکونیست اطراف شناخته می شود.

ژانگ ییمو،  از آداب و رسوم خاص فیلمبرداری از چین در دهه 1970 برای ایجاد یک جشن پایدار و جهانی از قدرت دگرگون کننده فیلم استفاده می کند. این فیلم به عنوان فیلم پایانی TIFF نمایش داده می شود.

 

 

Spencer – Courtesy of TIFF

۳. اسپنسر
Spencer

فیلم پابلو لاران که در مورد سه روز زندگی پرنسس دایانا است، تا کنون بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و به هیچ وجه یک بیوگرافی سنتی نیست. بلکه ترکیبی از یک درام و یک تریلر روانشناختی است، پیچیده شده در عناصر وحشت و فانتزی. این فیلم که با بازی کاملاً متعهدانه کریستن استوارت اجرا شده است، بینندگان را وادار به واکنش و اظهار نظر میکند، چه  تحسین پرشور و چه با بیزاری عمیق.

خیانت های شاهزاده با کامیلا پارکر بولز به اطلاع عموم رسیده است. نمای افسانه ای ازدواج چارلز و دایانا فرو ریخته است. حالا دایانا تنهایی به ساندرینگهام ترسناک بازگشته، باید آماده لبخندهای مصنوعی، لباس آوازکردن های مداوم و قرار گرفتن جلوی دوربین عکاس ها باشد. او از تمام زمانی که می تواند با پسرانش، ویلیام و هری باشد انرزی میگرد، اما تنها محرم او متصدی شخصی اش (سالی هاوکینز) است.

وقتی اعلام شد که بازیگر آمریکایی کریستن استوارت برای بازی در نقش پرنسس دایانا در اسپنسر انتخاب شده است، واکنش های زیادی را در جهان سینما بوجود آورد. استوارت بازیگری بسیار شناخته شده است و سبک قابل تشخیصی دارد، بنابراین همه هیجان زده هستند تا ببینند که او برای این نقش بزرگ چه چیزی به جا می گذارد. همچنین باید دید تا پابلو لاران کارگردان شیلیایی چگونه داستان دایانا را به تصویر میکشد. فیلم قبلی او، جکی به خاطر تصویر زیبا و غیر متعارف ژاکلین کندی در پی ترور شوهرش طرفداران بسیاری دارد و این اشتیاق دیدن این فیلم را دوچندان میکند.

 

 

Power of The Dog – Courtesy of TIFF

۳. قدرت سگ
The Power of the Dog

به نظر میرسد که یکی از بزرگترین فیلمسازان زنده ما، جین کامپیون، با فیلم قدرت سگ، آماده بازگشت باشکوهی ببر پرده سینماست. این اولین فیلم او بعد از فیلم فوق العاده ستاره درخشان در سال 2009 است (هر چند او دو فصل از فیلم بر روی دریاچه میانی را کارگردانی کرده است). این فیلم اقتباسی از رمان سال 1967 به همین نام اثر توماس ساویج است. داستان یک دامدار کاریزماتیک در مونتانا در دهه 1920 (بندیکت کامبربچ) که با آمدن برادرش و همسر جدید او (زوج واقعی جسی پلمونز و کرستن دانست) زندگی او مختل می شود.

بررسی های اولیه از اولین نمایش آن در هفته گذشته در ونیز قابل توجه است و نشان می دهد که کامپیون می تواند به خوبی اولین زنی باشد که دو بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی شده است (او با فیلم پیانو 1993 اولین نامزدی اسکار را به دست آورد). همکاران این فیلم همچنین در مورد عملکرد کرستن دانست،که هرگز در دوران حرفه ای خود مورد توجه و تمجیدهای شایسته ای قرار نگرفته است، بسیار ناراحت هستند و یمیدورا هستند تا شاید قدرت سگ پایانی بر این ناکامی باشد.

 

 

Belfast – Courtesy of TIFF

۴. بلفاست
Belfast

بلفاست ، داستان یک خانواده طبقه کارگر در اواخر دهه 60 بلفاست است که پسر کوچکشان روایتگر اصلی این داستان است.  با اینکه فیلم در مقیاس، کوچک است، درام سیاه و سفید کنت برانا در مورد دوران کودکی اش در بلفاست، مخاطب را مجذوب خود می کند. این درام با اجرای برجسته کایترونا بالف، داستانی عمیقاً شخصی است که احتمالاً طرفداران فیلم را به خود جلب خواهد کرد.

این فیلم درامی در دوران بلوغ است که در جریان هیاهوی اواخر دهه 1960 ایرلند شمالی اتفاق می افتد. فیلم بادی جوان (جود هیل) را دنبال می کند که او در حال کند و کاو و تجربه مشکلات زیاد زندگی طبقه کارگر، تغییرات فرهنگی گسترده و خشونت های فرقه ای است. بادی رویای آینده ای پر زرق و برق را در سر می پروراند که او را از مشکلات دور خواهد کرد. اما در عین حال، او آرامش خود را در پدر کاریزماتیک (جیمی دورنان) و مادرش (کایترونا بالف)، پدربزرگ و مادربزرگ های شگفت انگیز و سرگردانش (سیاران هندز و جودی دنچ) می یابد.

در سه دهه فیلمسازی خود، کنت برانا ما را وارد کمپین هنری پنجم در آگینکور ، اتاقهای آسمانی ثور در آسگارد، و توطئه های قاتلانه در اکسپرس شرقی کرد. آخرین اثر برانا در محیطی بسیار واقعی و آشنا برای بازیگر، نویسنده و کارگردان پرکار شکل میگیرد. بلفاست بر گرفته از شهر تولدش، شخصی ترین و احتمالا تأثیرگذارترین فیلم برانا خواهد بود. اگر چه بلفاست ریشه در پیوندهای خونی دارد، باید فراموش نکرد که در پشت صحنه تولید نیز،رابطه خانوادگی بزرگی وجود دارد. بازگشت همکاران و دوستان قدیمی برای تولید یک فیلم ماندگار، بلفاست را یکی از گزینه های جدی فصل جوایز میکند.

 

 

Last Night in Soho – Courtesy of TIFF

۵. دیشب در سوهو
Last Night in Soho

ادگار رایت با نگاهی جذاب، شرایط دهه 60  لندن را در یک فیلم تجملاتی هیجان انگیز و ترسناک و روانگردان با محوریت درهم تنیده شدن زندگی دو هنرمند جوان با وجود فاصله زمانی، منعکس می کند. تا کنون این فیلم نظرات خوبی را در جشنواره فیلم ونیز به دست آورده، مخصوصاً برای فیلمسازی  رایت و توانایی پرش از ژانر کمدی به ژانر وحشت.

داستان در دهه 1960 اتفاق می افتد. دخترجوانی به نام الوئیز (توماسین مک کنزی) از شهری کوچک در انگلستان برای تحصیل مد در آکادمی معتبر لندن قبول میشود و با آمدن به شهر بزرگ تلاش میکند تا با بحران های زندگی در لندن و آکادمی کنار بیاید. الوئیز که تحت فشار بچه های شیک پوش و بی توجه مدرسه اش قرار گرفته است، از خوابگاه خود به یک آپارتمان اجاره ای در سوهو کوچ می کند. جایی که زندگی او از نظر روحی با سندی (آنیا تیلور جوی، که با بازی در شطرنج ملکه ستاره ش )، خواننده ای که در سال 1966 زندگی می کرده، در هم تنیده می شود. در این میان مت اسمیت (بازیگر سریال تاج) در نقش جک ظاهر میشود، یک مرد خوش پوش و خوش صحبت که وعده می دهد که به سندی در تبدیل شدن به ستاره موسیقی کمک می کند. اما با نزول سندی به یک زن هرجایی و سرگردانی های شبانه الوئیز، گذشته و حال در هم تنیده میشود شرایط الوئیز را به یک گرداب خطرناک تبدیل می کند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا