اتاوااخبارصفحه اولکانادا

ترودو نشست پربار ناتو را به پایان رساند

یک اتحاد 70 ساله

پویان طباطبایی – مجله تیتر:
بروکسل، بلژیک

جاستین ترودو ، نخست وزیر کانادا که در اجلاس ناتو در بروکسل بلژیک شرکت کرده بود گفت:”به عنوان یک عضو موسس ناتو ، این اتحاد 70 ساله سنگ بنای دفاع و امنیت کانادا بوده است. پیشرفت هایی که ما در این اجلاس به دست آوردیم، تضمین کننده ادامه فعالیت ناتو برای انطباق با چالش های امنیتی امروز و آینده ، از جمله چالش های ناشی از تغییر اقلیم است و جهانی امن تر و مقاوم تر را برای مردم ما ایجاد خواهد کرد.”

در این اجلاس ، رهبران در مورد تهدیدات و چالش های فرامنطقه ای اقیانوس اطلس و تلاش های مشترک برای تقویت تعهدات مشترک برای حفظ امنیت مردم، بحث و گفتگو کردند. رهبران همچنین از برنامه بلند پروازانه ناتو 2030 که سازگاری ناتو را برای مقابله با چالش های امنیتی در حال شکل گیری، از جمله پیامدهای امنیتی تغییر آب و هوا ، افزایش می دهد، استقبال کردند. در طول جلسه ، نخست وزیر ترودو بار دیگر بر تعهد تزلزل ناپذیر کانادا نسبت به ناتو و ارزش های متحدان، از جمله آزادی فردی، دموکراسی، حقوق بشر و حاکمیت قانون تاکید کرد. نخست وزیر، به مشارکت و رهبری کانادا در ناتو، از جمله رهبری در گروه نبرد Forward Presence حاضر در لتونی ، فرماندهی ناتو در نیروی دریایی گروه یک، با کشتی سلطنتی کانادایی هالیفاکس و همچنین مشارکت در مأموریت عراق و نیروی کوزوو ناتو را به عنوان اصلی ترین فعالیت های کانادا اشاره کرد.

تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین یکی از بزرگترین تهدیدهای عصر ما است که بر همه مردم و امنیت جهانی تأثیر می گذارد. نخست وزیر ترودو از پیشنهاد کانادا برای تأسیس و میزبانی یک مرکز عالی جدید آب و هوا و امنیت ناتو و همکاری با متحدان به عنوان کشور موسس مرکز خبر داد. این یک مکان مرکزی برای متحدان فراهم می کند تا دانش خود را جمع آوری کنند و آمادگی و پاسخ موثر به تأثیرات امنیتی تغییرات آب و هوایی را توسعه دهند. متحدان ناتو همچنین برنامه اقدامات مرتبط با تغییرات آب و هوا و امنیتی ناتو ، سیاست جدید جامع دفاع سایبری ناتو ، سیاست جدید ناتو در مورد پیشگیری و پاسخ به خشونت جنسی مرتبط با درگیری ها و تعهد مقاومتی تقویت شده را تأیید کردند. رهبران ناتو همچنین دبیرکل را موظف کردند فرایند به روزرسانی مفهوم استراتژیک ناتو را آغاز کند.

نخست وزیر همچنین از کمک یک میلیون دلاری کانادا به صندوق اعتماد ناتو برای حمایت از عملیات صلح سازمان ملل خبر داد. این پروژه با هدف افزایش ایمنی و امنیت صلحبانان مستقر در عملیات صلح سازمان ملل در سراسر جهان انجام می شود. نخست وزیر ترودو با درک تهدیدات سایبری فزاینده و پیچیده علیه متحدان ، تأکید کرد که کانادا اثرات سایبری را به ناتو ارائه می دهد. این کمک به شکل گیری نحوه ادغام عملیات سایبری در ماموریت ها و عملیات ناتو کمک خواهد کرد. نخست وزیر بار دیگر تأکید کرد که اقدامات سایبری کانادا تابع کلیه قوانین داخلی و بین المللی قابل اجرا، خواهد بود.

مشارکت کانادا در صندوق اعتماد ناتو برای حمایت از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل به ناتو امکان می دهد تا در زمینه های کلیدی ، از جمله عملکرد و ارزیابی نظامی ، مراقبت های پزشکی ، مقابله با مواد منفجره دست ساز ، و فناوری سیگنال های اطلاعات و ارتباطات ، تخصص خود را با سازمان ملل متحد به اشتراک بگذارد. این امر به عملیات صلح موثرتر کمک خواهد کرد.

ترودو همراه سایر متحدین بر دستور کار ناتو 2030 و همبستگی و انسجام متحدین تاکید کرد. ناتو 2030 برنامه بلند پروازانه ای را برای اتحادی تازه و نیرومند تعیین می کند ، که به ناتو امکان می دهد چالش های امنیتی امروز و آینده را مرتفع کند. نخست وزیر همچنین به همراه نخست وزیر استونی ، کاجا کالاس در صندوق بودجه مارشال آلمان در ناتو 2030 در نشست بروکسل شرکت کرد. در این مراسم ، نخست وزیر بار دیگر بر تعهد کانادا را برای همکاری با متحدان و شرکا برای مقابله با چالش های جهانی ، مانند پایان دادن به کووید 19 ، مبارزه با بحران آب و هوا و حفظ امنیت مردم ، تأکید کرد. وی همچنین به نقش کانادا در ناتو و اهمیتی که اتحاد برای امنیت جمعی ما و ارتقا ارزش های دموکراتیک در سراسر جهان دارد، اشاره کرد.

کانادا با افتخار عضو ناتو است و اجلاس فرصتی برای متحدین بود تا درباره اولویت ها و ارزش های مشترک با یکدیگر بحث و گفتگو کنند. ما با هم به محافظت از مردم و ساختن جهانی امن تر و آرام تر برای همه ادامه خواهیم داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا