پروندهنوروزانه

رقابتی تنگاتنگ

فیروزه مظفری کارتونیست
فیروزه مظفری
کارتونیست

فیروزه مظفری:

اجازه بدهید در ابتدا یک خاطره برای تان تعریف کنم ( به رسم پیشکسوت ها)در سالهای 82 تا 84 که در روزنامه شرق بودم و طرح و کارتون میکشیدم ،هر چند وقت یکبار محمد قوچانی سردبیر شرق اول میآمد توی اطاق مشترک عکس و طرح و کاریکاتور یا پرتره یک کسی را برای روی جلد ،سفارش میداد ،و اولین چیزی که از ذهن من میگذشت و بر زبانم میامد ،این بود که حتما اون شخص مرده که طرحش و سفارش داده اند ! و میپرسیدم:مرد؟

و قوچانی میگفت : نه …

البته همچین “نه “خشک و خالی هم نمی گفت خیلی “نه” هوشمندانه و پرمغزی میگفت !

تقریبا چند ماه پیش ،شایعه مرگ نلسون ماندلا قبل از تاریخ واقعی مرگش چهارده آذر، در فضای مجازی منتشر شد و ما کاریکاتوریست های همیشه در صحنه زیر فشار و سنگینی بار مسئولیت  و وظیفه  ،فوری دست به قلم شدیم تا مبادا از غافله عقب بمانیم و کفن نلسون خدابیامرز خشک نشده ،کاریکاتورش را در حالتی بسیار عرفانی و ملکوتی در حال پرواز به سوی آسمان و بهشت بکشیم …وخلاصه اینکه با کاریکاتورهایی با موضوع مرگ ماندلا و برای رو کم کنی همکارهای داخلی و خارجی ،با عنوان ها و استاتوس های مکش مرگ ما(تاثیرگذار) و تکان دهنده و …،در رقابتی تنگاتنگ ، گندش و درآوردیم .هنوز ساعاتی از حماسه شورانگیز مرگ نلسون ماندلا درفضای مجازی نگذشته بود که خبرآمد نلسون زنده است …البته مایه بسی خوشحالی و شادمانی بود ،اما دماغ سوخته ما کاریکاتوریست های همیشه در صحنه که به استقبال مرگ یک انسان ( آنهم چه انسانی، پدر معنوی حقوق بشر و اینا !)هم بسیار دیدنی و آموزنده بود .

David Rowe
David Rowe

از میان این کاریکاتورهایی در اون روز کذایی در فضای اینترنت به سرعت پخش و منتشر شد یک کاریکاتور به چشم من ماندگار شد  ، کاریکاتوری از David Rowe   کارتونیست استرالیایی .

چهره مهربان و باشکوه ماندلا مانند قرص ماه در آسمان ،بسیار امیدبخش و روشنگر برای مردمی که از روی زمین نگاهش میکردند و برایش دست تکان میدادند….

چند ماه بعد در تاریخ 14 آذر،مرغ جان  نلسون ماندلا ،رها شد (این عنوان کاریکاتور جانگداز و تاثیرگذار من بود)و او حقیقتا  مرد و ما ماندیم و کاریکاتورهای کمی تکان دهنده و اندکی تاثیرگذار !

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا