اجتماعیانتخابات شهرداری تورنتودر شهر

افت و خیزهای راب فورد برای کسب آرا

هلیا قاضی میرسعید Helia Ghazi
هلیا قاضی میرسعید
Helia Ghazi

هلیا قاضی میرسعید

 از قدیم گفته اند سیاست پدر و مادر ندارد. گویی پر بیراه هم نگفته اند و فرقی هم نمی کند در کشور جهان سوم باشی یا اول. آسمان سیاست همه جا یک رنگ است.

کانادا، از جمله کشورهایی است که کمتر در آن کانادایی دیده می شود و جمعیت آن را مهاجران تشکیل داده اند. مهاجرانی که هر کدام با شیوه و منش خود از دیاری کوله باری به دوش گرفته اند و راهی اینجا شده اند. کشوری که در مقایسه با همسایگان خود، کمتر در منازعات سیاسی درگیر است و آرام و بی سرو صدا، به شیوه ای مسالمت آمیز در فضای بین المللی راه خود را می رود و به مکانی آرام برای خانواده های مهاجر تبدیل شده است.

اما، اتفاقاتی در این چند ماهه در بزرگترین شهر کانادا، تورنتو رخ داده که شهردار آنجا را به یکی از جنجالی ترین شخصیت های سال مبدل کرده است. راب فورد، سیاستمدار و البته بیزنس‌من کانادایی به عنوان شصت و چهارمین شهردار تورنتو در استان انتاریو، در انتخابات شهرداری ۲۰۱۰ برای این سمت برگزیده شد.

اینکه چگونه فورد، شهردار جنجالی تورنتو لقب گرفت، داستانی طولانی دارد. اما در توصیف شخصیت او به مروری بر اتفاقات اخیر اکتفا می کنیم و ماجرا را از جایی نقل می کنیم که روزنامه پر تیراژ و شناخته شده «تورنتو استار» که از ابتدای شهردار شدن راب فورد، حرکات او را زیر ذره بین نقد برده بود، خبری در خصوص اعتیاد او به الکل منتشر کرد. ماجرا به همین جا ختم نشد و در نیمه اول سال 2013 دو رسانه کانادایی اعلام کردند ویدئویی به دست آنها رسیده که راب فورد را در حال استعمال مواد مخدر نشان می دهد. پس از آنکه این خبر دهان به دهان چرخید، شورای شهر تورنتو آقای شهردار را در جلسه ای مورد بازخواست قرار داد و او نیز در پاسخ به پرسش‌های نمایندگان شورای شهر گفت که:«در دوسال گذشته مواد مخدر غیرقانونی خریداری کرده است، اما معتاد و الکلی نیست.!»

پس از این اعتراف، اکثریت نمایندگان شورای شهر، نامه ای را امضا کردند و از شهردار خواستند که از سمت خود کناره گیری کند، اما او در واکنش به این درخواست اعلام کرد که:«در سمت خود باقی خواهد ماند و برای حفظ شهرت و اعتبار خود مبارزه خواهد کرد.» و در همین راستا روز 2 ژانویه 2014، برای انتخاب مجدد در انتخابات شهرداری ثبت نام‌ کرد.

Mayor Rob Ford at the Round table discussions with members of the Ethnic Media in Toronto City Hall. Jan 20th 2014. " Photo By Pooyan Tabatabaei "
Mayor Rob Ford at the Round table discussions with members of the Ethnic Media in Toronto City Hall. Jan 20th 2014. ” Photo By Pooyan Tabatabaei “

پس از این نام نویسی، راب فورد به منظور کسب محبوبیت در چندین کلوب شبانه حاضر شد و با جوانان عکس گرفت و برای مردم سخنرانی کرد. تا اینکه عصر روز 20 ژانویه 2014 در یک نشست با حضور روزنامه های قومیتی تورنتو، نکاتی را مطرح کرد که در آن نشانه هایی از بهبود شرایط دیده می شد. او در گزارشی که در عملکرد خود در این چند سال رائه کرد، به موضوعاتی از قبیل: گسترش خط مترو، کم کردن مالیات‌های سالانه ملک، بازسازی اسفالت خیابان ها، حذف مالیات اتومبیل و… اشاره کرد.

 راب فورد همچنین در خصوص اخبار مربوط به اعتیادش به الکل و مواد مخدر گفت:«من هم مانند بقیه  هستم و در زندگی اشتباه می‌کنم. اما از همه کارهایی که در گذشته انجام می دادم، فاصله گرفته ام. من نه معتاد به مواد مخدر هستم و نه الکلی هستم. بیش از دو ماه است که مشروب نخوردم و چهل پوند لاغر شده ‌ام و قصد دارم همچنان این روش را ادامه دهم.»

لحن صمیمانه و ندامتی که در چهره فورد دیده می شد، اهالی مطبوعات را کمی امیدوار کرده بود که شاید واقعا شهردار جنجالی تورنتو از کاراهی خود پیشمان شده و می خواهد گذشته نه چندان درخشان خود را جبران کند. اما هنوز چند ساعتی از سخنرانی پر حرارت و قاطعانه او نگذشته بود که او همان شب و پس از آن جلسه فیلم دیگری بر روی اینترنت از او منتشر شد.

این بار راب فورد در حالی دیده شد که در یک فست فود با تقلید لهجه و حرکات جاماییکایی ها دوباره اعتراف کرد که با چند تن از دوستانش کمی مشروب خورده، اما زندگی شخصی اش به دیگران ربطی ندارد.!»

به نظر میرسد در شکم شهردار تورنتو یک روده راست هم پیدا نمی شود و از این روست که هر از چند گاهی با اظهار فضل هاییی که می کند، شهری را به هم می ریزد و البته خودش را بیش از پیش سر زبان ها می اندازد و توجه رسانه ها را جلب می کند. شیوه ای که باید دید در چند ماه آینده به کسب حداکثر آرا می انجامد یا نه؟!

Review Overview

0%

User Rating: 4.6 ( 90 votes)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا