first pageپروندهساموئل بکت

راز ماندگاری چیست؟

به بهانه 13 آوریل سالروز تولد ساموئل بکت

Arash Abbasi آرش عباسی نویسنده و کارگردان تئاتر
Arash Abbasi
آرش عباسی
نویسنده و کارگردان تئاتر

آرش عباسی
ایتالیا

نه آن دسته از فرانسوی هایی که سال 1953 در تئاتر کوچک بابیلون پاریس موفق به دیدن اولین اجرای مهم ترین نمایشنامه قرن بیستم شدند و نه آنهایی که در سال 1955 در لندن اجرای “پیتر هال” جوان را از این نمایشنامه دیدند، حرف زیادی نداشتند که درباره آن اجراها بزنند. دلیلش خیلی ساده بود آنها پیش از آن، چنین چیزی ندیده بودند. قضاوت درباره چیزی که نمی شناسی و در بهت و حیرتش به سر می بری کار ساده ای نیست. تا آن زمان تئاتر برای آنها تعریف دیگری داشت. تعریفی که هیچ شباهتی  با «در انتظار گودو» یی که دیده بودند،  نداشت. با این حال، ایده بکر و تازه «در انتظار گودو» تنها دلیل  ماندگاری اش در تمام این 61 یک سال نبوده.

waiting-for-godot-image9a9149bdb78f9b600bc5f94cd40142a0samuel beckett waiting for godot[UT]WG121709

اگر در انتظار گودو تنها یک پدیده بود باید خیلی زودتر از این،  تب اش فروکش می کرد و به دست فراموشی سپرده می شد، اما نشد، ماندگار شد و بعد از همان اولین اجرا نه تنها چیزی از اقتدارش کم نشد بلکه هرسال بیشتر درباره اش نوشتند، بیشتر به صحنه رفت و ذهن های بیشتری را به خود مشغول کرد. برای همین بود که در موقعیت های مختلف و فاصله های دور از هم اجرا شد. مرزها را شکست. سر از هر زبان و ملیتی درآورد. هیچ جایی نبود که با آن غریبی کنند. به هر زبانی که بشود تصورش را کرد ترجمه شد و به هر صحنه ای که می شد راه پیدا کرد. خیلی زود از پاریس به لندن رفت، سر از آفریقا درآورد و حتا سارایوی  جنگ زده و تماشاگران مبهوت جنگ هم آن را دیدند. همه را وسوسه کرد از «راجر بلین» که اولین کارگردانش بود و ریسک کار کردن چنین متن عجیب و غریبی را به جان خرید تا پیتر هال 24 ساله پرشور. از سوزان سانتاک منتقد و نویسنده تا خودِ ساموئل بکت که در برابر وسوسه اجرای نمایشنامه خودش که بارها کار شده بود نتوانست مقاومت کند.

9DB5D2C20357429DA0A141A9711F566B Waiting for Godot Poster image website GodotPosterWeb

ساموئل بکت پیش از «در انتظار گودو» تصویر کاملی از تئاتر نداشت. تئاتر را خوب نمی شناحت و تجربه ای هم در جهانش کسب نکرده بود. اما چگونه می شود که چنین آدمی صاحب یکی از تاثیرگذارترین نمایشنامه های تاریخ ادبیات نمایشی می شود. راز این ماندگاری در چیست؟ این سوالی است که می توان با دیدگاه های مختلف به آن پاسخ داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید