اتاوااخبارسیاستصفحه اولکانادا
موضوعات داغ

کانادا اقدامات جدیدی را علیه دولت ایران اجرایی می کند

بی توجهی آشکار ایران به حقوق بشر و زندگی انسان ها

به گزارش مجله تیتر, کانادا در کنار زنان شجاع، دانشجویان و مردم ایران ایستاده است که به طور مسالمت آمیز به قتل مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی رژیم ایران اعتراض می‌کنند. ضرب و شتم و دستگیری معترضان – بار دیگر بی توجهی آشکار رژیم ایران را به حقوق بشر و زندگی انسانی نشان می‌دهد. ما صدایشان را می‌شنویم و به کسانی که خواستار شرایط بهتر هستند می‌پیوندیم.

جاستین ترودو، نخست وزیر، امروز اعلام کرد که کانادا اقدامات مهم و بیشتری را علیه رژیم ایران انجام خواهد داد. ما قصد داریم:

«رژیم ایران به بی توجهی آشکار خود به حقوق بشر و زندگی انسان ها ادامه می‌دهد. کانادا بی‌تردید با مردمی که به نام آزادی و عدالت در خیابان‌های ایران و خیابان‌های شهرهای سراسر جهان راهپیمایی می‌کنند، اعلام همبستگی می‌کند. خطاب به جامعه‌ی قوی، مقاوم و سرافراز ایرانیان کانادایی: ما صدای شما را می شنویم، فراخوان های شما را برای اقدام می شنویم. به همین دلیل است که امروز، ما از قدرتمندترین ابزاری که در اختیار داریم برای سرکوب این رژیم وحشی و افرادی که مسئول رفتار شنیع آن هستند استفاده می‌کنیم. دولت ما به استفاده از تک تک ابزارهایی که در اختیار داریم، از جمله تحریم‌های مگنیتسکی، ادامه خواهد داد.»

 

  • رژیم ایران، از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رهبران ارشد آن – بیش از 10,000 افسر و اعضای ارشد – به دلیل دخالت در تروریسم و نقض سیستماتیک و فاحش حقوق بشر اجازه ورود به کانادا را نخواهند داشت. قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان، دسترسی آنها را به خاک کانادا منع می‌کند.
  • با تکیه بر تحریم‌های موجود ما، از جمله تحریم‌های اعلام شده در این هفته، تحریم‌ها را علیه کسانی که مسئول نقض فاحش حقوق بشر رژیم ایران هستند، برای اجرای قوی‌ترین و جامع ترین مجموعه تحریم ها در جهان علیه سپاه پاسداران، به طور قابل توجهی گسترش دادیم. ما همچنین مقررات جدید متناسبی را معرفی خواهیم کرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ فرد تحریم شده مرتبط با سپاه پاسداران نتواند وارد کانادا شود. این موضوع در انتظار تصویب لایحه S-8 است.
  • سرمایه گذاری 76 میلیون دلاری برای تقویت ظرفیت کانادا برای اجرای تحریم‌ها و اطمینان از اینکه می توانیم سریعتر برای مسدود کردن و توقیف دارایی‌های افراد تحریم شده، از جمله از طریق یک دفتر اختصاصی در امور جهانی کانادا و حمایت بیشتر از RCMP برای بررسی و شناسایی دارایی‌ها و جمع آوری شواهد اقدام کنیم. این اقدامات بر اساس مقامات جدید معرفی شده در بودجه 2022 است.
  • همه ابزارهایی را که در اختیار داریم، از جمله قانون عدالت برای قربانیان مقامات خارجی فاسد (قانون سرگئی ماگنیتسکی)، که اقدامات محدودکننده مالی و دارایی را برای اتباع خارجی مسئول نقض فاحش حقوق بشر امکان پذیر می کند، دنبال کنیم.
جاستین ترودو؛ نخست‌وزیر کانادا

در مجموع، این مجموعه اقدامات جدید به مسئول دانستن رژیم ایران برای اقدامات فاحش خود کمک خواهد کرد. این اقدامات جدید مبتنی بر اقدامات قبلی ما است که قبلاً یکی از قوی‌ترین اقدامات در جهان علیه رژیم ایران بود، از جمله تعیین دولت ایران به عنوان حامی تروریسم. اوایل این هفته، کانادا همچنین تحریم‌های بیشتری را علیه مقامات ارشد ایرانی و نهادهای برجسته‌ای که مستقیماً اقدامات سرکوبگرانه، نقض حقوق بشر، و تبلیغات رژیم ایران را انجام می‌دهند، اعلام کرد. این تحریم‌ها عملاً هرگونه دارایی این افراد را در کانادا مسدود می‌کند. ما با استفاده از هر ابزاری که در اختیار داریم برای اجرای قوی ترین تحریم ها علیه رژیم ایران در جهان ادامه خواهیم داد.

 

کانادا به همکاری با شرکای بین المللی خود ادامه خواهد داد تا اطمینان حاصل کند که رژیم ایران به خاطر رفتار شنیع خود، از جمله سرنگونی پرواز 752 خطوط هوایی بین المللی اوکراین که در آن 138 نفر در مسیر کانادا، از جمله 55 کانادایی و 30 نفر از افراد دارای اقامت دائم، کشته شدند، پاسخگو خواهد بود.

مهسا امینی، دختر 22 ساله کرد ایرانی، ماه گذشته در حالی که در بازداشت به اصطلاح «پلیس امنیت اخلاقی» ایران بود جان باخت. مرگ خانم امینی نتیجه مستقیم آزار و اذیت و سرکوب سیستماتیک زنان در ایران بود.  کریستیا فریلند، معاون نخست وزیر و وزیر دارایی در اینباره گفت:

«رهبران سپاه، تروریست هستند. سپاه یک سازمان تروریستی است. امروز، کانادا به طور رسمی آن را به عنوان یک سازمان تروریستی می شناسد – و بر اساس آن عمل می‌کند. اقداماتی که ما امروز انجام می‌دهیم تا اعضای ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مورد بازخواست قرار دهیم، تضمین می‌کند که کانادا هرگز بهشتی برای پول‌هایشان، رهبران یا سرسپردگانشان نخواهد بود. کانادا مفتخر است که در کنار مردم شجاع ایران ایستاده است.»

کریستیا فریلند؛ معاون نخست‌وزیر و وزیر دارایی

 

در 3 اکتبر 2022، کانادا در پاسخ به نقض فاحش حقوق بشر که دولت ایران مرتکب شده است، از جمله آزار و اذیت سیستماتیک زنان و به ویژه، اقدامات فاحش “پلیس امنیت اخلاقی” و رهبری آن توسط ایران، تحریم های جدیدی را بر اساس قانون اقدامات ویژه اقتصادی علیه ایران اعمال کرد. 9 رژیم دیگر قبلاً به دلیل تروریسم، نقض سیستماتیک یا فاحش حقوق بشر، نسل کشی، جنایات جنگی یا جنایات علیه بشریت، تحت قانون حفاظت از مهاجرت و پناهندگان، بند 35 (1) (ب) اجازه ورود به کانادا را ندارند. ایران اولین رژیمی است که از سال 2003 مشمول این قانون تعیین شده است. این اقدام برای این دولت یک تصمیم دائمی است. این اقدامات جدید، همراه با اقدامات قبلی علیه رژیم ایران، در راستای اقدامات متحدان ما از جمله ایالات متحده، قوی ترین اقدامات در قبال ایران هستند.

در سال 2017، کانادا دامنه قانون اقدامات ویژه اقتصادی را گسترش داد تا به دولت اجازه دهد در پاسخ به نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر، تحریم هایی را اعمال کند. در 4 اکتبر 2022، کانادا هزارمین روز از سرنگونی وحشتناک پرواز 752 خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین توسط ایران را پشت سر گذاشت که منجر به کشته شدن 176 سرنشین بی‌گناه – از جمله 55 کانادایی، 30 نفر از افراد دارای اقامت دائم، و در مجموع 138 نفر در مسیر کانادا شد. کانادا با شرکای بین المللی خود کار می کند تا ایران را مطابق با قوانین بین المللی وادار به پاسخگویی کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا