First Pageاجتماعیاخبار بهداشتاز گوشه و کنارزندگیعلوم اجتمایی

چگونه در هر مرحله از زندگی خود به یادگیری ادامه دهید

نیازهای فیزیکی - بخش اول

مینا رحیمی – مجله تیتر: یادگیری یک تلاش مادام العمر است. اما این تلاش در طول زندگی شما یکسان نیست. مغز شما در طول زمان تغییر می کند و محیط اجتماعی و فیزیکی شما نیز تغییر می کند. با این حال، در هر مرحله از زندگی، شش عامل فیزیکی و محیطی برای یادگیری بسیار مهم هستند – خواب. ورزش؛ رژیم غذایی؛ حمایت از سلامت جسمی و روانی؛ فرصت های تسلط؛ و ایمنی به شکست.

نیازهای فیزیکی

  • خواب: اثرات خواب بر یادگیری مستقیم و فوری است. خواب برای فرآیندهای یادگیری، حافظه، قضاوت و بینش بسیار مهم است که باید در هر طرح آموزشی یا پروژه خلاقانه ای لحاظ شود.
  • ورزش: ورزش باعث بهبود خلق و خو، تصمیم گیری و سایر عملکردهای روانی می شود که یادگیری و توانایی استفاده از آموخته ها را تسهیل می کند. تمرینات قدرتی، هوازی و تعادلی/کنترلی مانند یوگا و تای چی همگی مفید هستند.
  • رژیم غذایی سالم برای قلب: مکانیسم‌ها در اینجا به خوبی شناخته نشده‌اند، اما مجموعه‌ای از شواهد اثرات چشمگیر یک رژیم غذایی سالم برای قلب را بر عملکرد شناختی، به‌ویژه در سنین بالاتر نشان می‌دهند.

نیازهای محیطی

  • حمایت از سلامت جسمی و روانی: اگر محیط یک فرد رفاه او را حمایت نکند، ظرفیت یادگیری او کاهش می یابد. اصول اولیه شامل غذای با کیفیت، مراقبت های بهداشتی، فضا و زمان برای ورزش و خواب، و همچنین هنجارهای اجتماعی عادات سالم و در صورت نیاز کمک های عملی را تشویق می کند.
  • فرصت هایی برای تسلط: تجربه و تسلط به مردم می آموزد که می توانند یاد بگیرند. در این صورت؛ حالت اولیه درماندگی یا سردرگمی در مواجهه با یک چالش جدید از بین می رود و شایستگی جایگزین آن می شود. بنابراین، یک محیط یادگیری سالم، فرصت‌های فراوان و متنوعی را برای افراد فراهم می‌کند تا تسلط را تجربه کنند.
  • ایمنی شکست: هیچ کس در هیچ چیز بدون برخی اشتباهات اولیه به تسلط دست نمی یابد. یادگیری ناگزیر شامل اشتباه کردن، طولانی شدن بیش از حد، فراموش کردن چیزهای کلیدی و انتخاب های ضعیف است. چنانچه این تجربیات تنبیه شوند یا شرم آور شوند، همانطور که تحقیقات گسترده توسط همکار ما امی ادمونسون نشان داده است، یادگیری با مشکل مواجه خواهد شد. محیطی که یادگیری را ترویج می‌کند محیطی است که اشتباهات ناشی از یادگیری یا آزمایش‌های ارزشمند را مورد بی‌اعتنایی قرار می‌دهد و حتی از آنها تجلیل می‌کند.

در اینجا نحوه استفاده از عوامل کلیدی در هر مرحله از زندگی آورده شده است.

 

اوایل بزرگسالی (15 تا 25):

ریسک های درست را بپذیرید.

وقتی از مردم خواسته می‌شود تا در مورد مهم‌ترین رویدادهای زندگی خود فکر کنند، به احتمال زیاد لحظاتی از این دهه فوق‌العاده مهم، از لحاظ احساسی زنده و از نظر شناختی شکوفا را به یاد خواهند آورد. مغز یک نوجوان تقریباً به همان سرعتی که در دوران نوزادی است در حال تغییر و توسعه است. این سال‌هایی است که مردم در مورد تحصیل، شغل، روابط اجتماعی و عاشقانه، باورها و ایدئولوژی‌ها انتخاب‌های مهمی می‌کنند. تصمیماتی که در این مرحله از زندگی گرفته می شود تأثیر عمیقی بر فرصت های یادگیری آینده دارد.

یک نوجوان 15 ساله از بسیاری جهات از نظر فکری بالغ است، می تواند به طور انتزاعی فکر کند، در مورد سناریوها بیندیشد، دیدگاه های متعدد را در نظر بگیرد، برای اقدامات بلندمدت برنامه ریزی کند، قضاوت اخلاقی مستقلی انجام دهد. یک نوجوان 15 ساله می تواند اطلاعات جدید را سریعتر از یک بزرگسال پردازش کند. چیزی که یک نوجوان 15 ساله فاقد آن است، خرد است، به دلیل تجربه محدود زندگی و مهمتر از آن، مغزی که هنوز به طور کامل رشد نکرده است. قشر جلوی مغز – بخشی از مغز که اطلاعات را یکپارچه می کند و اقدامات مناسب را برای دستیابی به اهداف برنامه ریزی می کند، مجموعه ای از فرآیندها که به طور کلی به عنوان “عملکرد اجرایی” شناخته می شود – تا حدود 25 سالگی به طور کامل بالغ نمی شود.

رفتار نوجوان با سه چیز مشخص می شود: جستجوی تازگی، ریسک کردن و نگرانی شدید با گروه همسالان. رفتارهای «سه‌گانه نوجوان» نه تنها در همه فرهنگ‌ها، بلکه تقریباً در تمام پستانداران اجتماعی مشاهده شده است. ماهیت در هم تنیده و جهانی بودن بین گونه های سه گانه نوجوان نشان می دهد که آنها برای یادگیری بسیار مهم هستند. در عین حال، همانطور که هر والدینی می تواند تأیید کند، این سه گانه می تواند خطر بزرگی برای یادگیری فعلی و فرصت های آینده باشد. چالش اصلی در اوایل بزرگسالی این است که ریسک‌های درست را بپذیریم: خطراتی که احتمال یادگیری در آینده را افزایش می‌دهند و آن ها را سلب نمی کند.

ضروری ترین خطر، شکست ذاتی یادگیری است. شکست در مقابل همسالان به ویژه برای افراد جوان دردناک است. این می تواند منجر به تمایل برای حفظ ظاهر به قیمت یادگیری واقعی شود.

توصیه هایی برای اوایل بزرگسالی

حافظه شما به همان اندازه قوی است که همیشه خواهد بود، و همچنین زمان بیشتری برای اختصاص دادن به یادگیری نسبت به آینده در زندگی دارید. از این بهره ببرید! زبان‌ها، آناتومی، فرمول‌ها، تاریخ‌ها و نام‌ها – هرچه که پایه دانش در زمینه شما باشد، اکنون آن را جذب کنید. به این فکر کنید که چمدانی برای یک سفر طولانی ببندید و در 40 سالگی هر چیزی را که ممکن است بخواهید ذخیره کنید.

عادات یادگیری دوستانه را ایجاد کنید – خواب، ورزش و رژیم غذایی، همراه با مدیتیشن، گذراندن وقت در فضای باز، یادداشت روزانه یا برخی تمرینات دیگر.

مغز شما هنوز از نظر فیزیکی قادر به ارائه جهت قابل اعتماد در برنامه ریزی بلندمدت نیست، بنابراین آن را با فناوری تقویت کنید. از کسری های بازنشستگی خودکار، مسدودکننده‌های سایت، برنامه‌های بهره‌وری یا ردیابی عادت، هر آنچه که برای تکمیل عملکرد اجرایی شما کار می‌کند، استفاده کنید.

اگر فکر می کنید ممکن است دیسلکسیا، اختلال کمبود توجه یا هر ناتوانی یا اختلال یادگیری دیگری داشته باشید، سعی کنید تا زمانی که هنوز در سیستم آموزشی هستید، آزمایش دهید.

 

بزرگسالی در حال ظهور (25-45):

جذب و بازتاب

هنگامی که مغز از نظر فیزیکی بالغ شد، زندگی بزرگسالی بیشتر بر اساس هنجارهای فرهنگی و انتخاب های زندگی فردی و تجربیات ساخته می شود تا زیست شناسی. برخی از افراد 40 ساله پدربزرگ و مادربزرگ هستند. برخی از آنها برای اولین بار پدر و مادر هستند. یک فرد 30 ساله ممکن است در حال بازنشستگی از یک حرفه در ورزش باشد، یا به تازگی یک حرفه در پزشکی را شروع کند.

میانسالی پرمشغله است و با نقش های اجتماعی بیشتری (مثلاً والدین، کارگر، دانش آموز، همسر، عضو کمیته) از هر مرحله دیگری از زندگی متمایز می شود. تغییرات در زندگی افزایش می یابد، زیرا این سال ها شاهد تغییرات متعدد در کار، زندگی خانوادگی، سلامت جسمی و موارد دیگر هستیم.

خوشبختانه، بزرگسالان در حال ظهور، در اوج بازی خود هستند و از بهترین دوره جوانی و سن لذت می برند. رفتارهای پرخطر جوانی فروکش کرده، سیستم ایمنی قوی است و خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی کم است. از نظر فکری، بیشتر مهارت ها در اوج خود هستند و بزرگسالان در حال ظهور تحصیلات، آموزش و تجربه کافی برای کسب تخصص واقعی در یک یا دو زمینه را دارند.

بیشتر یادگیری در این مرحله از تجربیات مستقیم زندگی به جای آموزش یا مطالعه حاصل می شود. نه همه یادگیری ها صریح هستند و نه همه آن ها در سطح آگاهانه اتفاق می افتد. آنچه در میانسالی آموخته می شود اغلب در کتاب ها قابل آموزش نیست. چالش بزرگسالی در حال ظهور، ایجاد زمان و مکان برای جذب و تأمل در درس هایی است که زندگی به ارمغان می آورد.

نکاتی برای بزرگسالی در حال ظهور

سلامت جسمانی را در اولویت قرار دهید. «بدن بر ذهن اولویت دارد» برای این سال ها شعار بدی نیست. این به دو دلیل مهم است. اول، سلامت جسمی و عادات شما در این سال ها پیش بینی کننده عملکرد (هم جسمی و هم ذهنی) در دوره بعدی زندگی است. دوم، در حال حاضر، عادات خواب خوب و ورزش توانایی شما را برای جذب، ادغام و استفاده از تمام دانش، مهارت ها و خرد جدیدی که انباشته اید، بهبود می بخشد.

سعی کنید نقش های مختلف زندگی را که بازی می کنید تقسیم نکنید. داشتن افراد متنوع در اطراف شما و همین طور داشتن تنوع درونی باعث ارتقای خلاقیت و یادگیری می شود. چه مهارت‌ها و دیدگاه‌هایی را می‌توانید از یک نقش یا موقعیت به موقعیت دیگر منتقل کنید؟

به ایجاد دوستی های بین نسلی عادت کنید، انگیزه ای برای یادگیری که به مرور زمان اهمیت بیشتری پیدا می کند.

ادامه دارد ….

 

خواندن ادامه مطلب

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا