روز جهانی آزادی بیان

فرصت بی‌نظیر جامعه جهانی

پیام مشترک دبیرکل سازمان ملل و مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات   

بان کی‌ مون دبیرکل سازمان ملل و ایرینا بوکووا مدیرکل یونسکو، به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات -3 می 2014 (13 اردیبهشت 93) پیام مشترکی با عنوان”آزادی رسانه‌ها برای آینده‌ای بهتر: تهیه و تدوین برنامه‌ توسعه بعد از سال‌های 2015 ” به شرح زیر تهیه کرده‌اند:

امسال جامعه جهانی فرصت بی‌نظیری دارد که در هر نسل یکبار رخ می‌دهد تا با توجه به اینکه اهداف هزاره برای توسعه در سال 2015 به پایان می‌رسد، برنامه بلندمدتی برای توسعه پایدار، به جای آن، تهیه و تدوین کند. اجرای مناسب و صحیح این برنامه توسعه ایجاب می‌کند که هر فردی از حقوق بنیادین خود در زمینه آزادی عقیده و بیان بهره‌مند باشد. تأمین این حقوق برای برقراری مردم‌سالاری، شفافیت در اداره کشور و پاسخگویی مسئولان و برقراری حاکمیت قانون ضروری است. رعایت این حقوق برای حفظ شرافت انسانی و تأمین پیشرفت اجتماعی و توسعه همه‌جانبه حیاتی است.

روز جهانی آزادی مطبوعات اهمیت رسانه‌های آزاد، مستقل و کثرت‌گرا را در تأمین و ارتقای این حقوق بنیادین نشان می‌دهد. مطبوعات و رسانه‌ها (روزنامه‌نگاری) امکان بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل متنوع توسعه را از مسائل و مشکلات محیط زیستی و پیشرفت‌های علمی گرفته تا برابری جنسیتی و مشارکت جوانان و تقویت و تحکیم صلح فراهم می‌آورد. فقط زمانی که روزنامه‌نگاران آزاد باشند تا بر سیاست‌ها و اقدام‌های مسئولان نظارت، تحقیق و یا انتقاد کنند، امکان برقراری حاکمیت مطلوب فراهم می‌شود.

Irina-Bokova
ایرینا بوکووا مدیرکل یونسکو

حتی بعد از سال 2015، ما باید با تهدیدات جدی علیه آزادی مطبوعات در جهان مقابله کنیم. در بسیاری از کشورها، روزنامه‌نگاران و سایر فعالان رسانه‌ای به دلیل بیان حقایق، با موانع سیستماتیک از سانسور، دستگیری و زندان گرفته تا تهدید و حمله و حتی مرگ روبه‌رو هستند. این اقدام‌های غیر قابل قبول نشان می‌دهد که آزادی مطبوعات که با حقوق بشر در ارتباط است به طور شدید آسیب‌پذیر است و به‌طور فعالی می‌باید مورد حمایت قرار گیرد.

مجمع عمومی سازمان ملل با صراحت و بدون هیچ‌گونه ابهامی هرگونه حمله و خشونت علیه روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای را محکوم کرده است. دولت‌ها و هر نهاد و یا شخص ذی‌نفوذی در جهان می‌باید به دنبال چنین محکومیتی از جانب سازمان ملل اقدام کند و روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای را مورد حمایت قرار دهند. سازمان ملل هم‌اکنون آماده است تا نقش خود را ایفا کند. نهادهای وابسته به سازمان ملل، تحت هدایت یونسکو، اکنون با یکدیگر و سایر شرکا همکاری می‌کنند تا فضا و محیط آزاد و مطمئنی برای فعالیت روزنامه‌نگاران و سایر فعالان رسانه‌ای در سراسر جهان تأمین کنند.

در سالگرد روز جهانی آزادی مطبوعات، ما از تمامی دولت‌ها، جوامع و اشخاص در سراسر جهان می‌خواهیم تا به‌طور فعال و جدی از آزادی بیان و آزادی مطبوعات به عنوان یکی از بنیادی‌ترین حقوق انسانی و عامل مؤثری در دستیابی به اهداف هزاره و پیشرفت برنامه بین‌المللی برای توسعه جهان بعد از سال 2015، حمایت کنند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید