First Pageاجتماعیاز گوشه و کنار

9 اتفاق عجیب در بدن شما در زمان پرواز

9 اتفاق عجیب که در بدن شما در زمان پرواز اتفاق می افتد (چیزی بیش از تاخیر زمانی و گرفتن گوش) و کارهایی شما می توانید در قبال آن انجام دهید.

مجله تیتر گزارش میدهد: زمانی که پرواز شما در شهر، ایالت یا کشور دیگری می نشیند، به نظر می رسد که سفر در حال آغاز شدن است، اما برای بدن شما، ماجراجویی از زمانی که سوار هواپیما شده اید (مگر آنکه لغو شدن پرواز در برنامه سفر شما تغییری ایجاد کند) آغاز شده است. با اینکه پرواز راهی سریع و موثر برای رسیدن از نقطه A به B است، پرواز کردن سیستم بدن شما را بیش از حد خسته می کند. از تغییر در ارتفاع و فشار تا افزایش خطر برخی بیماری های خاص، اتفاقات جذاب (و کمی گیج کننده) وجود دارد که بین برخاستن و فرود آمدن در بدن شما اتفاق می افتد. در اینجا پزشکان نشان می دهند که وقتی در آسمان هستید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد و همچنین چگونه می توانید از عوارض جانبی آن جلوگیری کنید.

۱. آب بدن شما کم می شود

دلیلی وجود دارد که بسیاری از خدمه پرواز در طول پرواز قدم میزنند و برای مسافران آب می برند: کم شدن آب بدن متداول نیست، اما زمانی که در حال پرواز هستید، به احتمال زیاد اتفاق می افتد. رالف ای. هولزورث پزشک دارای بورد تخصصی و مدیر مرکز تحقیقات بالینی و علمی آب Essentia می گوید: در یک پرواز سه ساعته، حدود ۱.۵ لیتر آب از دست می دهید. احساس تشنگی بیشتری می کنید و همزمان ممکن است احساس ناخوشایندی در پوست خود داشته باشید. او پیشنهاد می کند که پیش از پرواز، حین پرواز و پس از آن به بدن خود آبرسانی کنید تا در زمان فرود در بدن خود احساس خشکی نکنید. همچنین می توانید از یک مرطوب کننده در حین سفر و پس از آن استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که منافذ شما مراقبت مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

۲. گوش های شما تحت فشار قرار می گیرند

دکتر جنت نشیوات، پزشک خانواده و اورژانس می گوید: علاوه بر سردرد و خواب آلودگی، ارتفاع زیاد می تواند برای گوش ها نیز مشکل ساز باشد. این مشکل به خصوص در زمانی که با سرماخوردگی یا عفونت سینوسی سفر می کنید، وخیم تر است، زیرا افزایش فشار باعث ایجاد مخاط و گرفتگی می شود. به همین دلیل، پیشنهاد می شود که در زمان بیماری پرواز طولانی نداشته باشید – زیرا نه تنها سایر مسافرین را در خطر می اندازید، بلکه طبق گفته دکتر نشیوات پرواز طولانی می تواند منجر به درد شدید گوش ، تغییر در شنوایی یا (در بدترین حالت) از بین رفتن شنوایی شود. اگر شما سالم هستید اما این نشانه ها را دارید، جویدن آدامس می تواند باعث باز شدن گوش و کم شدن فشار روی گوش شود.

۳. ممکن است احساس غمگینی کنید

با گوش دادن به موسیقی، نور کمی که از پنجره کوچک هواپیما وارد می شود و استفاده مناسب از لباس هایی که برای مسافرت آماده کرده اید، به نظر می رسد باید برای پرواز هیجان زده باشید … اما آیا کمی احساس ناراحتی می کنید؟ ممکن است که حتی دلتنگ چالش ها و مشکلاتتان شوید. طبق نظر آرون الکساندر، مربی حرکتی، تراپیست و نویسنده، این فقط به خاطر این است که در پرواز هستید. صندلی های هواپیما به صورتی طراحی شده اند که ستون فقرات شما را به شکل یک میگوی غمگین در می آورند که الگویی بدنی است که نشان داده باعث کاهش سطح تستوسترون می شود و به بدن شما امکان دسترسی آسان تر از حد نرمال به خاطرات ناراحت کننده را می دهد. الکساندر پیشنهاد می کند که برای سرحال کردن خود، با قرار دادن پیراهن، ژاکت، بالش یا یک بطری آب کوچک در پشت ستون فقرات قفسه سینه – ناحیه پشت قلب – خود را راست کنید تا زمانی که در پرواز هستید، ستون فقرات در وضعیت راست و ایستاده تری قرار بگیرد.

۴. احتمال قرارگیری در معرض تشعشعات وجود دارد

قبل از اینکه بترسید و به تعداد پروازهایتان در سال قبل فکر کنید، نفس عمیقی بکشید: به اندازه ای که فکر می کنید ترسناک نیست. دکتر جیل کارناهان، عضو هیئت جامع پزشکی کل نگر آمریكا، عضو انجمن تخصصی پزشکان آمریکا، عضو موسسه صدور گواهینامه پزشکی کاربردی و مشاور موسسه Tru Niagen می گوید که اولین چیزی که بدن ما در زمان بلند شدن هواپیما به آن دچار می شود، افزایش تشعشات اتمسفری است. این مسئله بسیار طبیعی است، زیرا ما از زمین فاصله داریم و در ارتفاع ۳۰۰۰۰۰  فوتی یا بیشتر قرار گرفته ایم. دکتر کارناهان می گوید: “تشعشع منجر به آسیب DNA سلول ها و استرس اکسیداتیو می شود که مشابه سی تی اسکن و ایکس ری است.” بنابراین چه اتفاقی برای بدن ما می افتد؟ اتفاق قابل توجهی نمی افتد، خصوصا اگر فقط یک بار در ماه یا چند بار در سال پرواز داشته باشید. به همین دلیل دکتر کارناهان می گوید خلبانان و خدمه پرواز بیشتر در معرض تشعشعات قرار دارند، زیرا مدت زمان بیشتری را در پرواز سپری می کنند.

۵. فوراً احساس خستگی خواهید کرد و ممکن است به سختی نفس بکشید

اگر دوستی دارید که در لحظه رسیدن به ارتفاع پروازی به خواب می رود، یک دلیل بیولوژیکی برای آن وجود دارد: فشار کابین. همان طور که دکتر هولزورث توضیح می دهد، سطح اکسیژن زمانی که در هواپیما هستید، 75 درصد کمتر است که منجر به علایم متعددی می شود. این علایم شامل خواب آلودگی، سردرد یا سرگیجه است. طبق نظر دکتر کارناهان، اگر مبتلا به بیماری قلبی هستید یا مشکل ریوی دارید، پرواز می تواند خطر هیپوکسی که کاهش میزان اکسیژن در خون است، را افزایش دهد. او پیشنهاد می کند که یک دستگاه کوچک تصفیه هوا برای اطمینان از تنفس عمیق از دیافراگم خود و برای جلوگیری از این مشکل همراه داشته باشید.

۶. شما در معرض خطر لخته شدن خون هستید

احتمالا در مورد خطر لخته شدن خون در زمان پرواز شنیده اید، اما آیا می دانید این اتفاق چگونه می افتد؟ دکتر هولزورث می گوید این اتفاق بیشتر به این خاطر می افتد که شما مدتی طولانی در حالت نشسته هستید و در عین حال دچار تغییر فشار اتمسفری پایین می شوید. او می گوید: ” آب از دست رفته در رگ های خونی، غلظت خون وریدی را افزایش می دهد که احتمالاً در اندام تحتانی اتفاق می افتد، در نتیجه خطر لخته شدن خون افزایش می یابد.” برخی اوقات، لخته شدن خون می تواند ارثی باشد، بنابراین اگر پدر و مادرتان دچار این مشکل بوده اند، شما باید در خصوص این خطر در خود آگاهی داشته باشید. دکتر هولزورث می گوید: بلند شدن از روی صندلی زمانی که چراغ بستن کمربند روشن نیست، باعث می شود جریان خون به صورت طبیعی ادامه یابد. همچنین می توانید از جوراب های فشرده سازی که به خوبی کار می کنند، استفاده کنید، زیرا آن ها آنها ساق پای شما را محصور می کنند و به خون کمک می کنند تا راحت تر حرکت کنید.

۷. ممکن است پاهایتان متورم شود

تا به حال شخصی را دیده اید که با مچ پای ورم کرده ای که به طرزی باور نکردنی بزرگ است به آرامی در حال پیاده شدن از هواپیما باشد؟ الکساندر می گوید این مشکل به دلیل نشستن طولانی مدت است که باعث وارد شدن مایعات به اندام های تحتانی می شود. این مشکل به اندازه لخته شدن خون خطرناک و جدی نیست، اما می تواند بسیار آزار دهنده باشد و منجر به افزایش ناگهانی اندازه پا شود. او می گوید: “شما می توانید با استفاده از یک جفت جوراب فشرده سازی به منظور کمک به حرکت خون به سمت قلب و جریان یافتن مجدد آن از بروز این مشکل و تورم پاها جلوگیری کنید.”

۸. احتمال مبتلا شدن به بیماری بیشتر می شود

افرادی هستند که فارغ از آنکه چقدر مراقب هستند، هر بار که پرواز می کنند، دچار سرماخوردگی می شوند. الکساندر می گوید عوامل متعددی در پرواز می تواند بر سیستم ایمنی بدن شما تاثیر بگذارد که از لحظه ورود شما به فرودگاه آغاز می شود. در واقع، او می گوید که فرودگاه ها یکی از اماکن مهم در انتقال میکروب های ناآشنا هستند. به دلیل ورود و خروج تعداد زیادی از افراد در فرودگاه ها، شما نمی توانید پیش بینی کنید که با چه میکروبی رو به رو می شوید، بنابراین لازم است که به صورت مداوم دست های خود را بشویید و مراقب چیزهایی که لمس می کنید، باشید. همین موضوع در خصوص صندلی های هواپیما نیز وجود دارد، زیرا معمولا در بین پروازها به صورت کامل تمیز نمی شوند. هوای راکد و سرفه و عطسه مسافران، احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.

طبق نظر دکتر سیما سارین، متخصص داخلی، سطوح داخل هواپیما از میزهای بازشو تا سطوح سرویس بهداشتی همگی آلوده به میکروب هستند. او می گوید: “ویروس و باکتری سرماخوردگی مانند E.coli می تواند روی این سطوح تا هفته ها زندگی کند. تنها چیزی که از بیمار شدن شما جلوگیری می کند، سیستم ایمنی شماست که وقتی میزان میکروب ها افزایش می یابد، سخت تر شروع به کار می کند. حتی در این زمان هم احتمال ابتلای شما به سرما خوردگی در پرواز، ۱۰۰ برابر بیشتر است.” الکساندر پیشنهاد می کند که برای محافظت از خود مصرف ویتامین C را قبل پرواز، در حین پرواز و پس از آن افزایش دهید (مرکبات را فراموش نکنید) و یک ضدعفونی کننده طبیعی دست یا مقداری روغن درخت چای همراه داشته باشید.

۹. حس چشایی شما تضعیف می شود

احتمال آن که کسی از طعم غذای هواپیما تعریف کند، بسیار پایین است – اما قبل از اینکه از غذای یک خط هوایی شکایت کنید، دکتر سارین می گوید که احتمالا کیفیت غذا مشکلی ندارد. در واقع این بدن شماست که در اثر بودن در هواپیما واکنش نشان می دهد. او می گوید: زمانی که به ارتفاع پروازی می رسید، اتمسفر داخل کابین می تواند توانایی چشیدن غذاهای شیرین و شور را تا ۳۰ درصد کاهش دهد. این امر باعث می شود غذا بی مزه به نظر برسد. دکتر سارین می گوید: ” با گردش هوا به طور مداوم در سیستم تهویه، حس بویایی شما تا حدی به دلیل کاهش رطوبت، تضعیف می شوند. اگر شما در هواپیما دچار استرس شوید، همه چیز پیچیده تر شده و این امر می تواند منجر به ایجاد طعم بدی در دهان شما شود. همه این ها باعث تجربه غذایی بد مزه می شود.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا