اتاوااجتماعیاخبار اقتصادیصفحه اولکانادا

ترامپ یا بایدن

تاثیر انتخابات ایالات متحده بر کانادا

چندر روزی است که میلیون ها آمریکایی برای رای دادن به دونالد ترامپ یا جو بایدن به پای صندوق های رای میروند و این رقابت در نیمه شب ۳ نوامبر ۲۰۲۰ و یا ۱۳ آبان به پایان میرسد. این در حالیست که در روز آخر رای گیری ,میلیون ها کانادایی مقابل تلویزیون های خود خواهند نشست و منتظر نتیجه این شب خواهند ماند. اما اگرچه این شب مطمئناً جذاب خواهد بود – و احتمالاً بسیار طولانی – این چند هفته، چند ماه و حتی چند سال بعدی است که کانادایی ها باید بیشتر درباره آن فکر کنند. چرا؟ زیرا نتیجه انتخابات می تواند بر ارتباط میان دو کشور , بازارهای سهام و جهت اقتصاد کانادا تأثیر بگذارد.

در آخرین سال مسئولیت خود، بدون شک روابط ترامپ با آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهور مکزیک بهتر از روابطش با ترودو بود. در ماه جولای ، لوپز اوبرادور برای جشن امضای نسخه تجاری جدید ترامپ از توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی، به کاخ سفید آمد. این توافق نامه تفاوت چندانی با پیمانی که بیش از دو دهه پیش منعقد شده بود، نداشت، اما نقطه عطف دیگری را برای ترامپ رقم زد. ترودو از این مناسبت اجتناب کرد ، اما لوپز اوبرادور این مهم را اولین سفر خارجی ریاست جمهوری خود دانست و اهمیتی به انتقادات موجود در هر دو کشور نداد.

با وجود تمام مشکلات و سنگ اندازی های داخلی در کانادا, جاستین ترودو توانست همه را کنترل کرده و یکبار دیگر در انتخابات کانادا پیروز بشود .در تمام این فراز و فرود ها, همواره تردو رابطه با فاصله ای با کاخ ریاست جمهوری آمریکا داشته و روابط صمیمانه ای با ترامپ برقرار نکرده است.  در آنسو اما, رئیس جمهور ایالات متحده هنوز چالش های منحصر به فردی برای دیپلماسی کانادا ایجاد می کند: اگر چه برای گروه بزرگی از مردم نماد احترام به دموکراسی و آزادی به شمار آمد,  اما شاید یکی از دلایل شکست سنگین سیاسی کانادا در گرفتن صندلی موقت در شورای امنیت ملی در سازمان ملل بود. بنابراین، کدام کاندیدا ممکن است برای کانادا بهتر باشد؟

با این حال بیایید چند موضوع مهم برای این کشور را مطرح کنیم و ببینیم که هر کاندیدا در هر مورد چه موضعی دارد.

خط لوله Keystone XL
  • انرژی

ترامپ: هر کسی که آخرین مناظره را تماشا کرده باشد، می داند که ترامپ و بایدن ایده های بسیار متفاوتی در مورد آینده نفت و گاز و به طور کلی درباره تغییرات آب و هوا دارند. ترامپ انواع مقررات مربوط به صنعت نفت را در طول مدت فعالیت خود از جمله محدودیت های حفاری در ساحل و جنگل های ملی کاهش داده است. از همه مهمتر برای صنعت انرژی کانادا ، وی توسعه خط لوله Keystone XL را تأیید کرد ، که باراک اوباما قبلاً آن را متوقف کرده بود. ترامپ مطمئناً در دوره دوم، سیاست های طرفدار نفت خود را ادامه خواهد داد.

بایدن: از طرف دیگر ، بایدن تاکید زیادی بر انرژی پاک دارد. او وعده داده است كه حدود 2 تریلیون دلار بودجه فدرال را به انواع پروژه های انرژی تجدیدپذیر، از جمله در بخش های حمل و نقل ، برق و ساختمان تزریق كند. وی همچنین گفته است که می خواهد صنعت برق ایالات متحده تا سال 2035 بدون کربن شود و ایالات متحده تا سال 2050 به 100٪ انرژی پاک برسد. این چیزی نیست که تولیدکنندگان نفت و گاز تمایل به شنیدنش داشته باشند.

تاثیر آن بر کانادا

بخش انرژی کانادا احتمالاً تحت مدیریت بایدن به کشمکش ادامه خواهد داد ، خصوصاً اگر او Keystone را متوقف کند. اما با سرمایه گذاری دولت لیبرال در انرژی پاک، ما می توانیم شاهد ظهور نوع جدیدی از بخش انرژی طی چند سال آینده باشیم. این امر می تواند به استارتاپ ها ، شرکت های فناوری و تولیدکنندگان انرژی دوستدار محیط زیست در این کشور کمک کند.


  • تجارت

ترامپ: رئیس جمهور ایالات متحده قطعاً طی چهار سال گذشته اقتصاددانان و علاقه مندان به تجارت کانادا را پرکار کرده است. مذاکرات NAFTA 2.0 ممکن است به پایان رسیده باشد ، اما ترامپ در زمینه تجارت هنوز یک برگ برنده دارد. در ماه آگوست ، ترامپ تهدید کرد که بدون هیچ دلیلی تعرفه های آلومینیوم و فولاد کانادا را افزایش می دهد – کاری که در سال 2018 انجام داده بود. در حالی که او بیشتر به تجارت با چین متمرکز است ، مطمئناً هر لحظه می تواند دوباره توجه خود را به سمت شمال معطوف کند.

بایدن: عدم اطمینان تجاری ، حداقل با کانادا ، تحت دولت بایدن پایان می یابد. در حالی که او قول داده است سیاست های Buy American را اجرا کند – کاری که بسیاری از روسای جمهور قبل از او انجام داده اند – او و نزدیکان وی گفته اند که دیگر تعرفه های آلومینیوم را وضع نخواهند کرد. بایدن همچنین گفته است که دوست دارد در مورد مشارکت Trans-Pacific که ترامپ از آن خارج شد ، دوباره مذاکره کند ، هرچند جنگ تجاری با چین احتمالاً ادامه خواهد داشت.

تاثیر آن بر کانادا

با طرفداری هر دو کاندیدا از سیاست های Buy American، موضوعات تجاری تحت هر دو دولت ادامه خواهد یافت ، اما در دولت بایدن باید قابلیت پیش بینی و اطمینان بیشتری وجود داشته باشد که به اقتصاد کانادا کمک بیشتری می کند. کریس هیکز، مدیر دارایی BMO، می گوید: “من نمی دانم که آیا وضعیت موجود برای کانادا عالی است.” وی گفت: “ترامپ در تجارت شرایط را بسیار جنجالی کرده است و من فکر نمی کنم که به زودی به وضعیت عادی بازگردد.”


  • مالیات

ترامپ: یکی از دلایلی که بازارهای سهام در دوران ترامپ بسیار خوب عمل کردند بخاطر موضع وی در مورد کاهش مالیات است. قانون کاهش مالیات و مشاغل سال 2017 به شرکت های مستقر در ایالات متحده (و کانادایی هایی که در آنجا فعالیت می کنند) کمک کرد پول بیشتری را برای خود نگه دارند ، که باعث افزایش درآمد و در نهایت قیمت سهام آنها شد. به طور کلی ، وقتی بازارها در ایالات متحده رشد می کنند، در کانادا نیز رشد دارند، بنابراین کاهش مالیات ها به نفع سرمایه گذاران کانادایی نیز بود. ترامپ گفته است که مالیات طبقه متوسط را کاهش خواهد داد، اما احتمالاً این موضوع کاری برای رشد بازار نخواهد کرد.

بایدن: برخی از ناظران بازار نگران برنامه بایدن برای برداشتن برخی از کاهش مالیات های ترامپ هستند. وی گفته است که نرخ مالیات افرادی که بیش از 400 هزار دلار درآمد دارند را افزایش می دهد و نرخ مالیات شرکت ها را از 21 درصد به 28 درصد افزایش می دهد که هنوز هم کمتر از 35 درصد قبل از روی کار آمدن ترامپ است. طبق نظر سازمان مالیات، برنامه بایدن در دراز مدت تولید ناخالص داخلی آمریکا را 1.62 درصد کاهش می دهد.

تاثیر آن بر کانادا 

سهام در ایالات متحده – و احتمالاً در کانادا نیز – به افزایش مالیات واکنش منفی نشان خواهند داد، بنابراین در این حالت ترامپ بهتر از بایدن خواهد بود.


  • بازارها

مهم نیست که چه کسی برنده شود ، سهام همچنان صعود خواهد کرد. با توجه به اینکه نرخ سود برای مدتی در سطح فوق العاده پایین باقی مانده است ، سهام هنوز گزینه بهتری است. به غیر از انرژی ، هیچ بخش خاصی در کانادا سود یا ضرر زیادی نمی کند ، اما کانادایی های دارای سرمایه گذاری در ایالات متحده بسته به آنچه در اختیار دارند ، می توانند رتبه خود را افزایش یا کاهش دهند. هیکز می گوید: به طور کلی، ترامپ طرفدار تنظیم مقررات کمتر است ، این بدان معناست که بایدن در صورت روی کار آمدن خود می تواند قوانین مربوط به تعدادی از بخش ها مانند فناوری ، انرژی و داروسازی را افزایش دهد. اگر ترامپ پیروز شود ، شرکت هایی که با چین ، تجارت انرژی سبز و فناوری دارند، ممکن است آسیب ببینند، زیرا هر دو نامزد ممکن است مقررات سختگیرانه تری را برای گوگل ، آمازون و شرکت های مشابه اعمال کنند.

هیكز می گوید ، بهترین سناریو برای بازارها وضعیت موجود است – ریاست جمهوری ترامپ ، مجلس دموكرات و سنای جمهوری خواه. اگر چنین اتفاقی بیفتد، بخش های کوچک و بیشتر متمرکز بر رشد بازار عملکرد بهتری خواهند داشت. با این حال ، او همچنین فکر می کند فارغ از پیروز انتخابات ، بازارها بی ثبات خواهند ماند در این صورت، داشتن ایده های دفاعی بیشتر مانند کالاهای اصلی یا لوازم خانگی و سهام تراشه های آبی، ایده خوبی است.

  • اگر به انتخابات اعتراض وارد شود

نمی توانیم در مورد انتخابات صحبت کنیم بدون اینکه در مورد امکان اعتراض انتخاباتی بحث کنیم. اگر برنده مشخصی وجود نداشته باشد، یا اگر ترامپ از پذیرش نتایج خودداری کند، بازارها واکنش منفی نشان می دهند. در زمان ال گور – تردید در انتخابات جورج بوش در سال 2000 – سهام قبل از پذیرش انتخابات از سوی گور 10٪ کاهش داشت. اگر خشونت آغاز شود – که وحشتناک خواهد بود ، اما مطمئناً یک احتمال است – آنگاه احتمالاً نوسانات افزایش خواهد یافت. (گرچه همانطور که قبلاً گفتم ، بازارها همیشه به آنچه در اطرافشان می گذرد اهمیت نمی دهند.)

در این حالت ، بهترین کار این است که منتظر بمانید. در نهایت ، یک برنده اعلام می شود و بازارها به حالت عادی خود باز می گردند. هیكز می گوید: “سرمایه گذاری كنید. هر اتفاقی بیفتد کوتاه مدت خواهد بود.”

پاول ولز را در مجله کانادایی Maclean’s می نویسد: “ریاست جمهوری بایدن حرفه ای شدن مجدد دستگاه دولت آمریکا را نشان می دهد. افرادی که از ایمنی محصول اطلاع دارند ، ایمنی محصول را بر عهده خواهند داشت. دیپلمات ها سفیر خواهند بود. فیزیکدانان هسته ای مراقب نیروگاه های هسته ای خواهند بود. اما اگر صلاحیت به عنوان معیار استخدام کافی بود تا تمام مشکلاتی که به آمریکا آسیب می زند، رفع شوند، ریاست جمهوری اوباما ریاست جمهوری ترامپ را غیرممکن می کرد.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا