First Pageاخبار هنردر شهرفستیوال فرینج

یک افسانه ی شخصی عجیب و غریب

یادداشت های روزانه فستیوال تآتر فرینج

تورنتو – کانادا
امین عظیمی – منتقد تآتر

امین عظیمی - Amin Azimi منتقد تئاتر
امین عظیمی – Amin Azimi
منتقد تئاتر

یادداشت پنجم:

Curious Contagious

در سبدِ رنگین فستیوالِ فرینجِ تورنتو  می توان انتظار تماشای هر شکلِ اجراییِ خلاقانه یا ترکیبی را داشت.  از تئاتر فیزیکال گرفته تا اجرای عروسکی و حتی دلقک بازی؛ اما گروه ونکووری Mind of a Snail   که متشکل از دو هنرمند جوان با مهارت های چندگانه است در اجرای اخیرشان «واگیر ِ عجیب و غریب» Curious Contagious به ترکیبی از تمامی این فرم های اجرایی دست پیدا کرده و با رها کردن بندِ خیال پردازی شان بر صحنه، روایتی اگزوتیک اما با پیامی ساده و سر راست را در معرض ِ دیدِ مخاطب گذاشته است: روایت اسب تک شاخی که ایده ی ساخت یک کارخانه ی بزرگ دونات سازی را در  منطقه ای عملی می کند، غافل از آنکه هیولایی(نگهبان ِ طبیعت ؟) که در زیر زمین همانجا زندگی می کند به وسیله ی یک بزمجه ویروس هایی را به درون بدن ِ این اسب می فرستد.

Curious Contagious

ویروس ها در سفری دور و دراز در بدن اسب بالاخره راه به مغز او می برند و موجب می شوند او تک شاخ – فره اش – را از دست بدهد. اسب که از این قضیه حسابی غمگین شده باز هم بواسطه ی بزمجه با هیولا  روبرو می شود و در نهایت در یک معامله با او ، شاخ اش را پس می گیرد و کارخانه را نابود می کند تا همه چیز به روال ِ عادی اش برگردد! این جزئیات را اضافه کنید به نمایش لحظه  به لحظه ی سفر ویروس ها  در بدن ِ اسب و توضیحات پزشکی که روی این تصاویر به صورت نریشن پخش می شود !! سابقه ی چنین روایت هایی را شاید بتوان در انیمشن های کوتاه و بلند، کتاب های مصور کودکان یا افسانه های کهن پی گیری کرد اما اجرای آن بر صحنه ی تئاتر تنها می تواند در بستری تجربه گرا درک شود. فضای صحنه به دو بخش اصلی تقسیم شده است.

curious_contagious_web-250x250

در بکراند دیواره ی پارچه ای سفید رنگی وجود دارد که بخش عمده ای از حوادث با استفاده از تکنیک سایه و تغییر نسبت و اندازه ی کاراکترها از طریق دوری و نزیکی به منبع نور نشان داده می شود . اما هنگامی که به فصلِ مربوط به ویروس ها می رسیم، دو بازیگر به جلوی پرده می آیند و از طریق دو پروژکتور آموزشی ( Overhead) و  نقاشی های ترسیم شده بر طلق شیشه ای که یادآور تکنیک های اولیه و کهن انیمیشن است فضایی جادویی و خیال انگیز را بر صحنه بوجود می آورند. مکمل این تصویرپردازی ها موسیقی افکتیو و شوخ و شنگی است که از طریق فضاسازی می کوشد به جان بخشی هر چه بیشتر این کاراکترها بر صحنه یاری برساند. با آنکه فضاسازی اثر و نحوه ی ترکیب تکنیک های مختلفِ جان بخشی و بازنمایی در صحنه خلاقانه و چشم نواز است اما اجرا از دو آسیب برخوردار است.

curious_contagious_picture_3

نخست آنکه این ترکیب عجیب و غریب ، بویژه در فصل مربوط به ویروس ها بیش از حد طولانی است و مخاطبی که با ضرورت دراماتیک و پیوند حوادث – حتی بر مبنای منطقی خیال انگیز- همراه نشده دچار کسالت می شود و از سوی دیگر این پرسش برای او مطرح است که  آیا کلیت اجرا می خواهد به شکلی ساده انگارانه پیام دهد نباید در طبیعت دست برد و تغییری در آن ایجاد کرد ؟ و یا تنها می خواهند افسانه ای  از ناتوانی انسان در برابر نیروهای ناشناخته را بازگو کنند؟! این امر را اضافه کنید بر سست بودن روند دراماتیک اثر و تکیه بیش از حد آن به امکانات نمایش انیمیشن بر صحنه که اجرا را در لحظات طولانی شبیه به حضور در سالن سینما و دیدن یک انیمیشن کرده است. در مجموع اگر مجموعه ی توانایی تکنیکی این گروه دو نفره و مهارت های بازیگری زنده ، عروسک گردانی ، طراحی انیمیشن ، ساخت موسیقی ، آواز خوانی و… را در نظر داشته باشیم بدون شک در آینده شاهد آثار خلاقانه تری از آنها خواهیم بود.


 

Curious Contagious

A surreal quest into the microscopic innards of a mythical beast. We’re going viral! Funny, beautiful and strange, with handmade layered projections and original music. Large-scale shadow theatre from the creators of “Caws & Effect”.
★★★★★ “a fantastical, unique experience” -Torontoist
★★★★★ “a gorgeous and wondrous work of art” -CBC

PATRON’S PICK (Sunday July 10th at 9.15pm)

By: Mind of a Snail
Company: Mind of a Snail Puppet Co.
Company origin: Vancouver, BC
Creative team:
Jessica Gabriel – Creator/Performer Chloe Ziner – Creator/Performer

mindofasnail.org
@mindofasnail

Venue

Factory Theatre Mainspace

#Fringe2016
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا