First Pageاز گوشه و کناردر شهر

بمب افکن سقوط کرده جنگ جهانی دوم

غواصان جزیره ونکوور و یافتن بمب افکن سقوط کرده

به گزارش مجله تیتر، پنج غواص از جزیره ونکوور در حال کاوش در بخش‌هایی از ساحل شرقی بوده‌اند که تعداد کمی از کانادایی‌ها آن را خواهند دید. غواصان ماکسول هون و راسل کلارک از کومکس ولی، به همراه سه نفر دیگر از ونکوور، بخشی از یک تیم بین المللی هستند که به محل سقوط یک بمب افکن جنگ جهانی دوم در دریاچه گاندر، نیوفاندلند رسیدند. بمب افکن B-24 Liberator در سال 1943 سقوط کرد و هر چهار خدمه آن کشته شدند.

هون گفت: «وقتی با این لاشه هواپیما روبرو می‌شوید، ترکیبی از احساسات را تجربه می‌کنید. غم و هیجان همزمان، زیرا خدمه جان خود را در آنجا از دست دادند.» غواصی اولیه روز دوشنبه برای شناسایی لاشه هواپیما و تایید وجود آن بود. هون گفت: «این منطقه حدود 36 متر در 48 متر (در عمق) است. به نوعی در یک شیب بسیار بسیار تند قرار دارد.» او گفت: «از سال 1943 آنجا بوده است، بنابراین فکر می‌کنم جایی که هست کاملاً امن است.»

جستجوی ده ساله

یک محقق نیوفاندلند تقریباً یک دهه به دنبال این هواپیما بود. در نهایت موقعیت آن در ژوئن با استفاده از ردیاب آوایی شد. راسل کلارک، غواص کومکس ولی، گفت: «سقوط در فاصله کمی از پایگاه نیروی هوایی گاندر رخ داد.» او گفت: «در آن زمان در سال 1943، غواصان نیروی دریایی به هواپیما اعزام شدند تا اجساد هواپیماها را بازیابی کنند. در آن زمان فقط یک جسد پیدا شد. بقایای سه نفر دیگر هنوز در لاشه هواپیما هستند. راسل گفت: «هیچ چیزی در طول کاوش تخریب نشد و تغییر نکرد، این کار صرفاً جهت تصویربرداری بود.»

هون اضافه کرد که این تجربه وهم‌آور اما ارزشمند بود. او گفت: «آنجا انگار روی یک قبر ایستاده‌ای و کمی دلهره‌آور است، اما یافتن بخشی از تاریخ و اثبات اینکه این بمب‌افکن در این مکان است، واقعاً هیجان‌انگیز است.»

تمام جزئیات، نقشه‌ها و اسناد مربوط به بمب افکن به نیروی هوایی سلطنتی کانادا که همچنان مالک هواپیما است، تحویل داده خواهد شد. غواصی روز دوشنبه یک روز پس از هفتاد و نهمین سالگرد سانحه انجام شد. تیم تحقیقاتی امیدوار است که این یافته بتواند به نزدیک‌تر کردن کانادایی‌ها به تاریخشان کمک کند. جیل هاینرث، کاوشگر انجمن جغرافیایی سلطنتی کانادا، گفت: «به اشتراک گذاشتن این داستان تاریخی فرهنگی با دیگر کانادایی‌هایی که احتمالاً نمی‌دانند نیوفاندلند چقدر درگیر جنگ جهانی دوم بود، مهم است.»

هاینرث افزود: “من هیچ چیز در مورد این واقعیت نمی دانستم که U-Boat های آلمانی وارد شدند و در حال غرق شدن در جزیره بل و تخریب اسکله بارگیری از معدن بل بودند.” او گفت: “و این بمب افکن ها از برخی از این کاروان‌ها محافظت می کردند.”

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا