First Pageاخباراخبار آموزشاز گوشه و کناربخش ویژهدر شهرکانادا

بچه ماموت منجمد کشف شده در یوکان، کانادا را هیجان زده کرد

پناهگاه شمالی برای حیوانات عصر یخبندان

به گزارش مجله تیتر, بقایای ماموت 30,000 ساله که به خوبی حفظ شده بود، در یوکان کشف شد. این موجود مومیایی به بهبود شکاف بین مردم Tr’ondëk Hwëch’in و معدنچیان و دانشمندانی که به سرزمین‌هایشان آمده‌اند، کمک می‌کند.

در یک صبح بارانی ماه جولای، تراویس مادری معدنچی که در میدان‌های طلای کلوندایک در قلمرو یوکان کانادا کار می‌کند، به دیواری منجمد می رسد. برای رسیدن به ذخایر طلای پنهان شده در بستر رودخانه ها، معدنچیان باید مخلوط غلیظی از خاک یخی را پاک کنند – فرآیندی که به عنوان استخراج پلاسری شناخته می شود.ناگهان تکه بزرگی از خاک یخ زده از دیوار بیرون زد. همراه با گل و لای، چیز عجیبی ظاهر شد: بقایای یک حیوان تیره و براق با پاهای کوتاه. مادری با مشکوک شدن به پیدا کردن یک بچه گاومیش مومیایی شده، شروع به بازرسی این موجود کرد و متوجه پوست، خز و نوک دم آن شد. سپس یک تنه را دید.

تنه، گوش ها و دم این بچه ماموت پشمالو که Nun cho ga نام دارد تقریباً کاملاً حفظ شده است.
تنه، گوش ها و دم این بچه ماموت پشمالو که Nun cho ga نام دارد تقریباً کاملاً حفظ شده است.

مادری با رئیس خود، برایان مک‌کاون، مدیر کل و مدیر عامل شرکت خانوادگی معدن طلای Treadstone Equipment تماس گرفت. مک کاون با یک نگاه به بچه حیوان، که آنقدر به خوبی حفظ شده بود که انگار تازه مرده بود، دستور داد که تمام کارها متوقف شود. او چند عکس از این کشف گرفت و شروع به تماس با کارشناسان کرد. بر اساس بیانیه‌ای، نیم ساعت بعد، گرانت زازولا، دیرینه‌شناس دولت یوکان، تصویر ایمیلی از ماموت پشمالو یخ‌زده را باز کرد – کامل‌ترین نمونه‌ای که تا به امروز در آمریکای شمالی پیدا شده است. زازولا می‌گوید: “او زیباست، یکی از باورنکردنی‌ترین مومیایی‌‌های عصر یخبندان که تاکنون در جهان کشف شده است.”

فقط یک مشکل وجود داشت: 21 جولای، روز ملی بومیان، تعطیلات قانونی در یوکان بود و زازولا در وایت‌هورس بودکه حدود شش ساعت با محل کشف در نهر یورکا، درست در جنوب شهر داوسون فاصله داشت. (مزارع طلا در قلمرو سنتی Tr’ondek Hwëch’in قرار دارند، یک جامعه بومی در یوکان که هزاران سال است که در این منطقه زندگی می کنند.) برای بازیابی این ماموت، زازولا به دو زمین شناس، یکی از سازمان زمین شناسی یوکان و دیگری از دانشگاه کلگری مراجعه کرد. آنها با عجله به سمت نهر رفتند و محل را بررسی کردند و بقایای آن را کمتر از یک ساعت قبل از وقوع طوفان بازیابی کردند.

زازولا به سی‌بی‌سی نیوز گفت: «اگر او در آن زمان بازیابی نمی‌شد، در طوفان گم می‌شد».

پس از خارج کردن، ماموت را در یک برزنت پیچیده و برای مراسمی با دانشمندان، معدنچیان، سیاستمداران و بزرگان Tr’ondëk Hwëch’in به مکانی نزدیک آوردند. بزرگان که در یک دایره جمع شده بودند، نام ماموت را Nun cho ga گذاشتند که در زبان هان به معنای “بچه حیوان بزرگ” است. بر اساس یک بررسی سریع، زازولا اعلام می کند که Nun cho ga مونث است که احتمالاً حدود یک ماهه بوده است که بیش از 30,000 سال پیش درگذشته است. زمین شناسی در جایی که ماموت پیدا شد نشان می دهد که او احتمالاً در حال چرا در علفزار بی درخت بوده است که از کنار مادرش منحرف شده و در گل و لای گیر کرده است.

وضعیت Nun cho ga از مرگ سریع او و موقعیت منحصر به فرد آخرین لحظات او ناشی می شود. در بیشتر نقاط جهان، تنها استخوان های فسیل شده موجودات عصر یخبندان باقی مانده است. اما در یوکان، پرمافراست به عنوان یک فریزر عمل می کند و بافت نرمی مانند ماهیچه، پوست و مو و همچنین اطلاعات مهمی مانند DNA را حفظ می کند. در دهه های اخیر، معدنچیان و محققان در این قلمرو بقایای به خوبی حفظ شده از یک توله گرگ، یک گوساله کاریبو، شترهای غول پیکر و دیگر حیواناتی که مدت‌ها پیش مرده بودند را کشف کرده‌اند. اکنون، Nun cho ga – اولین بچه ماموت پشمالوی کاملی است که در آمریکای شمالی یافت می‌شود و دومین بچه ماموت در جهان که به جمع آنها خواهد پیوست.

داوسون سیتی در نزدیکی مرکز یوکان در محل تلاقی رودخانه‌های یوکان و کلوندایک قرار دارد. در شمال، قله‌های ناهموار پارک Tombstone Ddhäl Ch’èl Cha Nän)، یا به زبان هان “سرزمین کوه‌های ناهموار”) قرار دارند. در جنوب، سرزمین های یخ‌زده دائمی وجود دارد که با رودخانه‌ها و نهرها تلاقی می‌کنند. در سراسر آن یک جنگل شمالی انبوه از صنوبر سفید، کاج چوبی، آسپن و بید وجود دارد. زمانی که Nun cho ga به دنیا آمده است، این چشم انداز به طور قابل توجهی متفاوت بوده است. قلمرو خانه او خشک و سرد بوده است. دوره یخبندان ویسکانسین، که بین 100,000 تا 75,000 سال پیش آغاز شد و حدود 11,000 سال پیش به پایان رسید، در نوسان کامل بوده و بیشتر مناطق کانادا را در یخچال های عظیم پوشانده بود. اما کوه‌های ساحلی در داخل یوکان و آلاسکا جلوی همه‌ی بارش‌ها را گرفتند و لکه‌های بی آبی را در زمین ایجاد کردند که برای نگهداری یخچال‌ها خیلی خشک بودند.

. سایتی که Nun cho ga در آن یافت شد، در نهر یورکا در یوکان

در عوض، این منطقه به پناهگاه شمالی برای حیوانات عصر یخبندان تبدیل شد. بقایای فسیل‌شده نشان می‌دهد که ماموت‌های پشمالوی غول‌پیکر، گاومیش کوهان دار دشتی، سگ‌های آبی غول‌پیکر و اسب‌های یوکان در کنار شترها، کرگدن‌ها و گرگ‌های باستانی در مناظر بی‌درخت پرسه می‌زنند. رشد یخچال‌های طبیعی در طول عصر یخبندان، بسیاری از آب‌های جهان را منجمد کرد و باعث شد سطح دریاها تا 395 فوت پایین بیاید. با این افت، پل برینگ لند نمایان شد و ارتباطی بین آسیا و آمریکای شمالی ایجاد کرد و خشکی باستانی به نام برینگیا را ایجاد کرد.

برینگیا پوشیده از علف‌های وحشی و گیاهان کوچک و مغذی بود که شامل گل‌های ظریف تاندرا مانند خشخاش است. اگر Nun cho ga به بزرگسالی رسیده بود، از همتای جنوبی خود، ماموت کلمبیایی کوچکتر بود. او همچنین به دلیل سازگاری با هوای سرد گوش‌های کوچکتر و بدن خزدارتری داشت. بیشتر وقت او (تا 20 ساعت در روز، طبق برآورد مرکز تفسیری یوکان برینگیا در وایت‌هورس) به چرا در استپ صرف می‌شد و روزانه 440 پوند علف و گل مصرف می‌کرد.

اعضای اولین جامعه بومی Trʼondëk Hwëchʼin، دولت یوکان، معدن ترد استون و دانشگاه کلگری با Nun cho ga

بر اساس یک نظریه علمی برجسته، مردم بومی از پل برینگ لند عبور کردند و مدتی پس از یخ زدن Nun cho ga در یخبندان دائمی، شاید حدود 15,000 سال پیش، شروع به گسترش در سراسر آمریکای شمالی کردند. (داستان های خلقت Trʼondek Hwëchʼin می گوید که اولین جامعه بومی همیشه در یوکان بوده است.) در هر صورت، در اواسط قرن نوزدهم، دهکده ماهیگیری فصلی و کوچک Trʼondek Hwëchʼin در شهر داوسون کنونی رونق داشت. در آگوست 1896، گروهی از جستجوگران (شامل سه بومی و یک مرد سفیدپوست) طلا را در رابیت کریک، شاخه‌ای از رودخانه کلوندایک کشف کردند. بلافاصله پس از آن، حدود 30,000 نفر به این منطقه هجوم آوردند که جرقه‌ای برای یورش مردم برای کشف طلای کلوندایک به وجود آمد.

تنها حدود 4,000 نفر از این معدنچیان در واقع طلا را کشف کردند. اما برخی گنجی از نوع دیگری پیدا کردند: استخوان‌های موجودات عظیم و خارق‌العاده. در سال 1904، دانشمندان موزه تاریخ طبیعی پاریس برای جمع آوری فسیل های مرموز وارد کلوندایک شدند. تیم های بین المللی از بررسی زیست شناسی ایالات متحده، موزه تاریخ طبیعی آمریکا، موسسه اسمیتسونیان و موزه طبیعت کانادا نیز این کار را دنبال کردند. ورود دانشمندان آغاز همکاری منحصر به فرد بین معدنچیان طلا و دیرینه شناسان بود که تا به امروز ادامه دارد. از آنجایی که معدنچیان پلاسر از تجهیزات سنگین و توپ های آب هیدرولیک برای از بین بردن یخ های دائمی و کشف طلا استفاده می‌کنند، دیرینه شناسان دولتی اغلب در محل جمع آوری فسیل‌ها حضور پیدا می‌کنند. هر تابستان زازولا و همکارانش بین 6,000 تا 8,000 استخوان جمع آوری می‌کنند. مهم ترین یافته های آنها عبارتند از Zhùr، یک توله گرگ ماده 7 هفته ای که تقریباً 57,000 سال پیش مرده است، و یک استخوان اسب 700,000 ساله که در آن زمان قدیمی ترین ژنوم توالی یابی شده بود.

Zhur، یک توله گرگ ماده 7 هفته ای که تقریباً 57000 سال پیش در یوکان مرده است.

حتی در میان این اکتشافات نادر، Nun cho ga چیز خاصی است. با اندازه کمی بیشتر از چهار و نیم فوت از پایه دم تا پایه تنه اش، زازولا به CBC News گفت که او “کامل” و “زیبا” است. او افزود: “او یک تنه دارد. دم دارد. گوش های کوچکی دارد. انتهای تنه او گیرنده های کوچکی است که می تواند از آن برای چنگ زدن به علف ها استفاده کند. بچه ماموت ممکن است در شرایط بهتری از لیوبا، گوساله بدون دم که در سال 2017 در سیبری پیدا شد، باشد.” از آنجایی که Nun cho ga به ساخت تصویر کامل‌تری از یوکان عصر یخبندان کمک می‌کند، همچنین به ترمیم رابطه بین Trʼondek Hwëchʼin – مباشران سنتی زمین – و معدنچی‌ها و دانشمندانی که مدت‌ها مدعی ثروت این منطقه برای خودشان بودند، کمک می‌کند.

روبرتا جوزف رییس Trʼondek Hwëchʼin در بیانیه ای می‌گوید: «این یک بهبود قابل‌توجه برای ملت بومی ما است، و ما مشتاقانه منتظر همکاری با دولت یوکان در گام‌های بعدی در روند پیشرفت با این بقایا هستیم، به گونه‌ای که به سنت‌ها، فرهنگ و قوانین ما احترام بگذارد. ما از بزرگانی که تا کنون ما را راهنمایی کرده اند و از نامی که ارائه کرده‌اند، سپاسگزاریم. ما متعهد هستیم که با Nun cho ga با احترام رفتار کنیم، همانطور که او اکنون انتخاب کرده است تا خودش را به همه ما نشان دهد.»

اعضای اولین جامعه بومی Trʼondëk Hwëchʼin، دولت یوکان، معدن ترد استون و دانشگاه کلگری با Nun cho ga

قدم بعدی برای Nun cho ga هنوز مشخص نیست. اگر او مسیر Zhùr را دنبال کند، با احترام مورد مطالعه قرار می گیرد و به عنوان چیزی بسیار ارزشمندتر از یک نمونه علمی با او رفتار می شود. بزرگان Trʼondek Hwëchʼin به هدایت این فرآیند ادامه خواهند داد، زیرا جامعه علمی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Nun cho ga و زمانی که او در آن زندگی می کرد تلاش می‌کند. پیر پگی کورمندی در این بیانیه می گوید: «این شگفت انگیز است. وقتی برزنت را برداشتند، نفسم بند آمد. همه ما باید با احترام با آن رفتار کنیم. وقتی این اتفاق بیفتد، اتفاق بزرگی خواهد بود و شفا خواهیم یافت.»

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا