در شهرسینماصفحه اولفستیوال هات داگز

WHEN TWO WORLDS COLLIDE

برش چهارم از جشنواره ی بین المللی فیلم های مستند کانادا: HOT DOCS 2016

امین عظیمی

WHEN TWO WORLDS COLLIDE
Peru
100 min
World Showcase Section

Director(s): Heidi Brandenburg
Mathew Orzel
Producer(s): Taira Akbar
Editor(s): Carla Gutierrez
Cinematographer(s): Heidi Brandenburg
Mathew Orzel
Composer(s): H. Scott Salinas
Website: www.yachaywasifilms.co.uk

یک مستند گزارشی خوش ساخت و چشم نواز که با ترکیب حجم عمده ای از تصاویر آرشیوی به وقایع نگاری بزرگترین آشوب اجتماعی تاریخ پرو می پردازد . فیلم سازان با گزارش دقیق و لحظه به لحظه ی وقوع فاجعه نشان می دهند چگونه ارزش های انسانی و بنیادی در مسیر توسعه طلبی های زودگذر سیاسی و مبتنی بر ارزش های سرمایه داری می تواند زخم های کاری بر روح و جان مردمان یک سرزمین بزند. این فیلم روایت جدال سیاست بازها و بومیانی است که هریک با منطق خود و برای دفاع از ارزش های ذهنی شان خون به پا می کنند.

2016_When_Two_Worlds_Collide_3

با آنکه فیلم سازان نگاهی همدلانه با بومیان دارند و بواسطه یکی از رهبران این جامعه چرخه ی روایت را شکل می دهند اما در پایان این پرسش برای هر مخاطبی مطرح است که چگونه می توان در مسیر تغییرات بنیادی سبک زندگی در جوامعی که پیشینه فرهنگی غنی و سنت های دیرپا دارند به نقطه ی تعادل رسید و راه حل چنین تعارضاتی در چیست؟ تصاویر کارت پستالی و چشم اندازهای خیال انگیز جنگل آمازون در کنار تصاویر زمخت ویدیوئی از تظاهرات آرامی که به خون کشیده می شود و یا خرده پیرنگ قربانی شدن نیروهای بی گناه ِ پلیس به دست بومیان خشمگین از این فیلم مستند روایتی دراماتیک ، لایه لایه و هولناک ساخته است و با کدگذاری هایی ظریفی نوک پیکان انتقادات خویش را به جان نظام سرمایه داری ای معطوف می کند که برای رسیدن به مطامع خود از قربانی کردن درختان و رودخانه ها گرفته تا انسان های بی گناه ، از هیچ زشتکاری ای فروگذار نیست.

2016_When_Two_Worlds_Collide_1

با این حال فیلم در لحظاتی که به سمت بازسازی وقایع و مستندنگاری حرکت کرده است و به طور مثال روزهای پیش از آغاز اعتراضات و یا برگزاری دادگاه های سران بومیان بعد از فروکش کردن اعتراضات را ترسیم می کند،چندان قدرتمند نیست و نمی تواند در ایجاد و حفظ یک بافت یک دست و یکپارچه در سراسر اثر موفق باشد. چنین امری می تواند برای مخاطبان نکته سنج دریچه ای برای انتقاد از یکجانبه نگری نسبی فیلم به سوی بومیان بگشاید و تلاش مجموعه ی اثر را در ترسیم یک گزارش مبتنی بر حقیقت خدشه دار کند.

«وقتی دو جهان با هم برخورد می کنند» به عنوان تجربه ی اول سازندگانش که از دلِ یک فیلم کوتاه ِ  بیرون آمده ، نمونه ای جذاب و کلاسیک از یک مستند وقایع نگار است که بدون شک ارزش تماشا کردن دارد.

2016_When_Two_Worlds_Collide_4

 


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا