در شهرصفحه اولفستیوال هات داگز

HOOLIGAN SPARROW

برش دوم از جشنواره ی بین المللی فیلم های مستند کانادا: HOT DOCS 2016

امین عظیمی

HOOLIGAN SPARROW
USA, UK, China
84 min
Command + Control Section

Director(s): Nanfu Wang
Producer(s): Nanfu Wang
Executive Producer(s): Alison Klayman
Andy Cohen
Editor(s): Nanfu Wang
Writer(s): Mark Monroe
Nanfu Wang
Cinematographer(s): Nanfu Wang
Composer(s): Nathan Halpern
Chris Ruggiero
Website: www.hooligansparrow.com

 

تصویری تکان دهنده و نفس گیر از مبارزه ی مدنی یک فعال اجتماعی زن علیه سوءاستفاده جنسی از دختران و زنان جوان در چین. فیلم ساز با انتخاب روایت اول شخص و حضور در کانونِ حوادث می کوشد با توسل به انواع ابزار ضبط تصاویر، مخاطب را به عمق حوادث ببرد. از دوربینِ دیجیتال دستی گرفته تا عینک های جاسوسی دوربین دار و حتی دستگاه ضبط صدای پیشرفته که همچون یک نیروی امنیتی ورزیده در زیر لباس اش پنهان کرده است و حتی حاضر می شود خطر ضبط مکالمه اش با نیروهای ویژه ی پلیس را به جان بخرد.

2016_Hooligan_Sparrow_1

تمرکز روایی فیلم بر تلاش های زنی به نام هولیگان است که در اعتراض به وضعیت نابسامان نیروهای کار جنسی در کشورش از طریق انتشار عکس های عریان خودش در فضای مجازی، به کارگران پیشنهاد می دهد به صورت رایگان با او رابطه ی جنسی داشته باشند تا از این طریق صدایش را به گوش مسئولان برساند. امری که بازتابی وسیع در رسانه های چینی پیدا می کند اما قضاوت های منفی لایه های سنتی جامعه در مورد این کار، نتیجه ای جز آوارگی و خانه به دوشی برای او و دخترش به بار نمی آورد. اراده ی نیروهای امنیتی و پلیس مخفی نیز در این بین هرچه بیشتر بر ناامن کردن و آزار فعالان اجتماعی همچون هولیگان است. همچنان که فیلم ساز در ترسیم سرنوشت زنان دیگری که از لحاظ فکری با هولیگان همراهی می کنند نیز عاقبتی جز زندان و آزار متصور نیست.

2016_Hooligan_Sparrow_3

فارغ از لحظات اضطراب آورِ تعقیب و گریز  در فیلم که به اندازه ی فیلمی هارور، سطح آدرنالین را در خون تماشاگران اش بالا می برد، این مستند با هوشمندی به نقش حیرت انگیز شبکه های اجتماعی در گسترش مبارزه با نابرابری های اجتماعی و جدال مدنی در جوامعی بحران زده همچون چین می پردازد و با آنکه رنج های هموار شده بر هولیگان را انکار نمی کند اما نقش رسانه و هنر را در بازخواست اجتماعی از نهاد قدرت مورد تاکید قرار می دهد.

 

 نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا