اتاوااخباردر شهرسیاستصفحه اولکانادا

خواهرانمان را تنها نخواهیم گذاشت

جاستین ترودو در حمایت از اعتراضات ایران به تظاهرکنندگان کانادایی پیوست

به گزارش مجله تیتر, راهپیمایی نخست وزیر کانادا با معترضان در اتاوا، با دادن شعارهای فارسی و حمایت از تظاهراتی که بیش از 40 روز است ایران را فرا گرفته است، همراه بود. سوفی گرگوار ترودو، همسر نخست وزیر نیز به تظاهرات پیوست و قول داد که”خواهرانمان را تنها نخواهیم گذاشت”. بعدازظهر شنبه نمایش قدرتمندی از همبستگی مردم ایران در اتاوا برگزار شد. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، روز شنبه در حمایت از تظاهراتی که بیش از 40 روز است در ایران ادامه دارد، همراه با معترضان در اتاوا پایتخت کانادا راهپیمایی کرد.

ترودو در حالی که در مقابل یک بنر سفید با ده ها نقش قرمز رنگ ایستاده بود، گفت: “زنان در ایران، دختران، مادربزرگ ها و متحدان فراموش نمی‌شوند. ایران با اعتراضات شش هفته‌ای مواجه بوده است که زمانی آغاز شد که مهسا امینی، ۲۲ ساله، پس از دستگیری به اتهام نقض قوانین سخت‌گیرانه پوشش در بازداشت، کشته شد.”

 

یکی از معترضان گفت: “این برای من دردناک و بسیار سخت است زیرا ما اینجا سالم و سلامت هستیم و مردم در ایران به خاطر حقوق بسیار اولیه انسانی خود کشته می شوند.” خیلی ها اشک در چشمانشان حلقه زده بود و تابلوهایی روی دست داشتند که روی آن نوشته شده بود «مهسا امینی» دختر 22 ساله ای که در بازداشت پلیس موسوم به پلیس امنیت اخلاقی در ایران جان باخت. این ارگان است که حجاب اجباری را برای زنان و دختران در کشور اجرا می کند.

ترودو پیش از پایان سخنان خود با فریاد زدن شعارهای فارسی در حالی که مشتش را بلند کرده بود، گفت: “ما در کنار شما خواهیم بود. من با شما راهپیمایی می کنم، دست به دست شما. ما همچنان در کنار این جامعه زیبا خواهیم ایستاد.” سوفی گرگوار ترودو، همسر نخست وزیر نیز به تظاهرات پیوست و گفت: “من در کنار شما هستم زیرا وقتی حق یک زن سلب می‌شود، نشانه بی احترامی به همه زنان است.”

“و ما هیچ یک از خواهرانمان را تنها نخواهیم گذاشت.”

 

این گروه از گالری ملی کانادا به سمت پل الکساندرا که اتاوا و گاتینو را به هم متصل می کند راهپیمایی کردند. ترودو در تشکیل یک زنجیره انسانی به این گروه پیوست.ترودو بر چندین دور تحریم‌های اعمال شده توسط دولت کانادا علیه مقامات ارشد ایرانی در ماه گذشته تاکید کرد که به دلیل «نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر» از سوی رژیم اعمال شده است. حامیان مهسا امینی همچنین در تظاهرات 10 شهر دیگر کانادا از جمله ونکوور، مونترال و تورنتو شرکت کردند، جایی که راهپیمایان زنجیره‌های انسانی تشکیل دادند. هزاران نفر نیز روز شنبه در پاریس و سراسر فرانسه نیز تظاهرات کردند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا