First PageTIFF 2021اخبار هنردر شهرسینما

وقتی سینما به خانه ها می آید

بخش سوم - فیلم های پیشنهادی جشنواره فیلم تورنتو

پویان طباطبایی
روزنامه نگار – تورنتو
Pooyan Tabatabaei

پویان طباطبایی – تورنتو
ویژه جشنواره فیلم تورنتو – بخش سوم

به همت کمپانی بل (Bell) و برنامه ریزی فستیوال فیلم تورنتو، امسال تعداد زیادی از فیلم های جشنواره به صورت محدود، اما دیجیتال قابل دیدن است. نه تنها اهالی سینما و مطبوعات، بلکه علاقمندان به شرکت در جشنواره نیز میتوانند با تهیه بلیت، فیلم مورد نظرشان را از خانه و براحتی تماشا کنند. به خاطر شرایط ویژه همه گیری بیماری کرونا و محدودیت های شدید فستیوال برای شرکت کنندگان، بی شک نمایش دیجیتال بهترین راه برای آرامش خاطر و عدم نگرانی از احتمال مبتلا شدن به بیماری کرونا است.

پاییز – و فصل جوایز – در راه است و با توجه به اینکه فستیوال بین المللی فیلم تورنتو  همیشه سکوی پرتاب فیلم ها برای دریافت اکثر بوده، ارتش مدعیان احتمالی برای حضور در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو به کانادا آمده اند، و این تنور جشواره را گرم تر کرده و رقابت برای کسب اسکار را مشکل تر.

جشنواره بین المللی فیلم تورنتو 2021 از 9 تا 18 سپتامبر برگزار می شود. در بین شرکت کنندگان چهل و ششمین دوره TIFF داستانهایی از غول های فیلمسازی(دنیس ویلنوو ، جین کامپیون)، مستندهای جسورانه از کاگردانان تازه کار (ربکا هانت ، جولیا دوکورنو) و بهترین کارهای حرفه ای ستارگانی مانند جسیکا چستین ، بندیکت کامبربچ و کریستن استوارت وجود دارد. اینجا در مجله تیتر، بهترین فیلم ها و شانس های دریافت جایزه اسکار را که در جشواره فیلم تورنتو حضوردارند به نوبت و در روزهای آینده بررسی می کنیم، پیش از اینکه بسیاری از آنها با قدرت کامل جایزه دریافت کنند.

 

 

Electrical Life of Louis Wain – Courtesy of TIFF

۱۱. زندگی الکتریکی لویی وین
The Electrical Life of Louis Wain

فیلم زندگی الکتریکی لویی وین اثر ویل شارپ با بازیگران بسیار جذاب و مستعد، داستان عجیب هنرمندی به نام لوئیس وین را با بازی بندیکت کامبربچ بازگو می کند، که در دستاوردهای هنری او تا حد زیادی تصاویری از گربه ها و بچه گربه های انسان نما وجود دارد و از دلایل اصلی تبدیل شدن گربه به حیوان خانگی است. او مردی است که اعتقاد دارد مبتلا به اسکیزوفرنی است و مراحل نبرد خود با بیماری روانی را از طریق آثار هنری خود هدایت می کرد.

لوئیس وین (کامبربچ ، همچنین در جشنواره فیلم قدرت سگ را دارد)  حتی در حالی که زندگی او در دهه 1880 بین لذتبخش و گیج کننده متغیر است، خلاقیتش را از دست نمیدهد. برای حمایت از مادر بیوه و پنج خواهر کوچکترش، این هنرمند آموزش دیده توسط آکادمی، نقاشی های حیوانات را که از بازارهای موقتی کشیده به رسانه ها می فروشد. تصویربرداری ماهرانه و سریع او  همه را تحت تأثیر قرار می دهد، اما نگاه غالباً طوفانی او به جهان و کسانی که در آن هستند، او را از تعامل زیاد با جامعه باز می دارد. زمانی که او یک معلم سرخانه – امیلی ریچاردسون (کلر فوی) – مهربان و کنجکاو را برای جوانترین خواهران خود استخدام می کند،  زندگیش به گونه ای تغییر می کند که حتی تصورش را هم نمی کرد. عشق در شکاف طبقاتی شکوفا می شود – البته با ناراحتی خواهر سختگیر لوئیس کارولین (آندره آ ریزبورو) و از آنجا زندگیش دچار تغییرات پیچیده ای میشود.

در این فیلم، بازیگران به نام زیادی حضور دارند از جمله دو بازیگر سریال تاج در نقشه ملکه الیزابت، کلیر فوی و اولیویا کولمن و همچنین توبی جونز ( بازیگر Tinker، Tailor، Soldier، Spy، Captain America: The First Avenger) و کامبربچ را همراهی می کنند.

 

 

Dear Evan Hansen – Courtesy of TIFF

۱۲. ایوان هنسن عزیز
Dear Evan Hansen

فیلم افتتاحیه TIFF به کارگردانی استفن چبوسکی نیز یکی از معدود فیلم های جشنواره امسال است که از یک استودیو بزرگ ارائه می شود و یونیورسال امیدوار است که اقتباس سینمایی از موزیکال موفق برادوی بتواند همان طرفداران پرشور را جذب کند. حتی بدون وجود بخش کمدی یا موسیقی در گلدن گلوب امسال، تماشای آن توصیه می شود.

ایوان هنسن عزیز، برنده شش جایزه تونی از جمله بهترین موزیکال، بهترین موسیقی متن و بهترین بازیگر نقش اول مرد در موزیکال برای بازیگر نقش بن پلات، با تمام وجود و با الهام از سرچشمه برادوی خود به نمایش بزرگ می آید. کارگردان استفان چبوسکی یکی از بهترین درام های دبیرستان معاصر را در The Perks of Being a Wallflower، که در جشنواره در سال 2012 به نمایش درآمد، ساخت. او همان بینش را در اینجا به نمایش می گذارد، و روشن می کند که چگونه می توان زخم های مخفی را بیان کرد و شاید حتی از شکوه یک ترانه شفا یافت.

ایوان هانسن (پلات) دانش آموز دبیرستانی از اختلال اضطراب اجتماعی رنج می برد. ایوان تحت توصیه درمانگر خود نامه هایی برای خود می نویسد تا بتواند چیزهای خوب زندگی خود را بشناسد، مانند همکلاسی اش زوئی (کیتلین دیور) ، که علاقه زیادی به او دارد. اما هنگامی که برخورد سرنوشت ساز با کارنر، برادر زوئی، ایوان را در موقعیت ناخوشایندی قرار می دهد، این نامه نگاری خود فرصتی غیر قابل مقاومت برای فریب فراهم می کند. ایوان دوستی ای را که هرگز وجود نداشت، ایجاد می کند و زندگی جدیدی را برای خود رقم می زند – دوستی که هر لحظه ممکن است از بین برود.

 

 

Zalava – Courtesy of TIFF

۱۳. زالاوا
Zalava

نتیجه خرافاتی بودن می تواند متفاوت باشد، اما به دلیل اعتقادات اثبات نشده یک شخص می تواند به دیگران آسیب برساند. متأسفانه، همین خرافات در بسیاری از نقاط جهان اتفاق می افتد و مردم با انجام کارهای دیوانه کننده آنها را موجه می دانند. در کردستان، واقع در میان کوههای شمال غرب ایران، در روستای کوچک زالاوا، روستاییان در ترس مداوم از نفرین شدن روستا زندگی می کنند. بنابراین، با توسل به خونریزی کسانی که فکر می کنند شیطان در وجود آنها رخنه کرده دارند، مراسم مذهبی خطرناکی را ابرگزار میکنند. در موردی خاص، این روند کشنده می شود.

وقتی مسعود، یک گروهبان ژاندارمری با بازی نوید پورفرج، سعی می کند با توقیف اجباری سلاح های گرم جامعه ، این مراسم را دور بزند ، اقدامات او منجر به مرگ تکان دهنده می شود. این حادثه اهالی شهر را تحریک می کند، اما آماردان (پوریا رحیمی سام) ، یک شمن (جادوگر) را که می گوید می تواند برای مردم زالاوا راه حل دائمی برای طاعون ماوراء طبیعی آنها فراهم کند، جذب می کند. حالا مسعود باید بین شکاکیت عمل گرایانه خود یا اعتماد به این جادوگر تصمیم بگیرد.

ارسلان امیری، نویسنده و کارگردان، فضای فیلم را در ساله ۱۹۷۸ می سازد، درست در آغاز انقلاب ایران. او با حساسیت تلخ و کنایه آمیخته در حال انتقاد از فضایی وهم انگیز ان دوران است. امیری که فیلمنامه را با ایدا پناهنده و تهمینه بهرام نوشته شده است، با استدلال های متناقض در مورد ایمان مبارزه می کند. سنت و مدرنیته در مواجهه با تهدید ابهام.

 

 

The Worst Person in the World – Courtesy of TIFF

۱۴. بدترین آدم جهان
The Worst Person in the World

بدترین آدم جهان – آخرین فیلم در یک سه گانه که شامل Reprise and Oslo, August 31 نیز می شود – آن چیزی نیست که شما می توانید آن را فردی متعهد بنامید. هنگامی که ما برای اولین بار با او ملاقات میکنیم، او در آستانه 30 سالگی خود قرار دارد، قصد تغییر رشته دانشگاهی خود را دارد و در آستانه ترک دوست پسر طولانی مدت خود است. ما به زودی می آموزیم که تغییرات دگرگون کننده زندگی، از معدود ثبات های زندگی او هستند و اگر او در ابتدا کمی ناامید کننده به نظر می رسد، ما به زودی مقاومت فاحش او را در برابر تعریف شدن و برچسب خوردن تحسین می کنیم-حتی اگر این مقاومت برای او گران تمام شود.

تریر دارای توانایی منحصر به فردی است که می تواند امکانات جدید جوانان را در همه سرخوشی های سرگردان خود به تصویر بکشد، مانند جادوی دیدار لحظه ای ولی عاشقانه از یک معشوق جدید بالقوه، مانند چیزی که امسال خواهید دید. با اینحال تریر همیشه عمر مفید کوتاه مدت این حالت روانی را به رسمیت می شناسد – و ما را نیز مجبور می کند آن را تشخیص دهیم. چیزی که جولی را جذاب ترین قهرمان خود تا کنون می کند، امتناع وجودی او از پذیرفتن موقعیت های ارائه شده به او است. مبارزه مداوم او برای کشف خود، چیزی است که شخصیت را بسیار غیر قابل حذف می کند.

رینیت رینسف نروژی، تقریباً تمامی فریم های فیلم یواخیم تریر (برنده جایزه کارگردانی کن) را در اختیار دارد و او هر ثانیه را با حضوری وصف ناپذیر پر می کند که سرشار از شور و اشتیاق است در مسیری چهار ساله  از زندگی عاشقانه یک زن.

 

 

The Humans – Courtesy of TIFF

۱۵. انسان ها
The Humans

استفان کرام نمایشنامه دلخراش، تکان دهنده و برنده جایزه خود را برای اولین کارگردانی اش انتخاب کرده است. بازیگران ستاره او نکته هیجان انگیز فیلم هستند، از ایمی شومر در یک چرخش دراماتیک نادر گرفته تا استیون یون و ریچارد جنکینز پس از نامزدی های اخیر اسکار در بخش های شاداب تر فیلم.

اولین کارگردانی استفان کرام یک دعوت شام شکرگزاری است که نمی خواهید آن را رد کنید. فیلم انسان ها، پیچیدگی های احساسی یک خانواده طبقه کارگر را که به مقوله سنت، دعوا و وفاداری های تزلزل ناپذیر، دنبال می کند.

بریجید بلیک (فلدشتاین) و دوست پسرش ریچارد (یون) به تازگی به یک دوبلکس قدیمی در محله چینی منهتن نقل مکان کرده اند. قبل از اینکه آنها فرصتی برای اسکان پیدا کنند، والدین بریجید به همراه مادر مبتلا به آلزایمر اریک از شهر خود برای جشن شکرگزاری می آیند، مانند خواهر بزرگ بریجید، ایمی، که در فیلادلفیا زندگی می کند. همانطور که عصر پیش می رود ، ریچارد بسیار مودب سعی می کند تا خود را مشغول تهیه غذا کند، در حالی که بلیکس ها به راحتی مشغول کنایه زدن های همیشگی خود به همدیگر می شوند. گلایه های دیرینه دوباره زنده می شود و هر کدام از اعضای خانواده ناگفته جدیدی را بیان میکند.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا